Türkiye 2025 Avrupa Paralimpik Oyunları’na Ev Sahipliği Yapmak İstiyor

Türkiye 2025 Avrupa Paralimpik Oyunları’na Ev Sahipliği Yapmak İstiyor

Türkiye, 2036 Yaz ve Kış Olmpik ve Paralimpik Oyunlarını düzenleme hedefi doğrultusunda, 2027 Avrupa Paralimpik Şampiyonası (EPC) için teklif vermeye hazırlanıyor.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu, ikinci EPC’nin (Avrupa Paralimpik Şampiyonası) ülkeyi 13 yıl sonra Olimpik ve Paralimpik Oyunlarını düzenleme yolunda ilerleteceğine inanıyor.

Aksu ayrıca, 2025 Avrupa Paralimpik Gençlik Oyunları’na ev sahipliği yapma isteklerini Avrupa Paralimpik Komitesi’ne iletti.

Türk delegasyonu, Türkiye takımının şu ana kadar iki altın, altı gümüş ve beş bronz madalya kazandığı EPC’nin ilk edisyonu için Rotterdam’daydı.

Dün insidethegames tarafından açıklanan bilgiye göre, Türkiye, kıtalararası çoklu spor etkinliğini gelecek dört yıl içinde düzenleme isteğini gösterdikten sonra, gözlemci programında temsil edilen yedi ülke arasındaydı.

Aksu, dün Rotterdam’daki mekanları gezdi ve bugün EPC yetkilileri ile görüşmeler düzenledi.

“İlk kez 1.500 sporcuyla düzenlenen etkinliği görmek gerçekten etkileyiciydi,” Aksu, insidethegames’e şunları söyledi.
“Paris’teki Paralimpik Oyunlar öncesinde gerçekleştirilen harika bir testti ve judo takımımız harika işler başardı, bu yüzden ekstra memnunuz.

“Avrupa Paralimpik Şampiyonası’nın ikinci edisyonunu Türkiye’de düzenlemeyi gerçekten istiyoruz.

“Son 50 yılda, Türkiye Olimpik ve Paralimpik Oyunları için aday olmuş ve 2036 Yaz ve Kış Olimpik ve Paralimpik Oyunları için potansiyel bir adaydır.

“2027 Avrupa Paralimpik Şampiyonası’nı düzenlersek, Olimpik ve Paralimpik Oyunlar için gerçekten iyi bir yol olacağına inanıyoruz.

“Ayrıca, 2025’te düzenleyecekleri Avrupa Paralimpik Gençlik Oyunları hakkında da Avrupa Paralimpik Komitesi ile konuştuk, bu konudaki niyetimizi dile getirdik.”

Türkiye, 2036 Yaz ve Kış Olimpik ve Paralimpik Oyunlarını düzenleme önerilerini görüşen 10 ülkeden biridir.
Katar, geçen yıl FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış ve Güney Kore, Almanya, Macaristan, Mısır, Meksika, Endonezya ve Hindistan da bu grupta yer almışlardır.

tmpk.org.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş