Kayra İçin Alınan ÖTV’siz Otomobil ‘Gelir’ Sayıldı, Maaşı Kesilecek!

Kayra İçin Alınan ÖTV’siz Otomobil ‘Gelir’ Sayıldı, Maaşı Kesilecek!

Bursa’da yaşayan Büşra ve Fatih Taş çiftinin iki buçuk yıl önce serebral palsili çocukları Yusuf Kayra’nın sağlık hizmetlerinde kullanmak için aldıkları engellilere tanınan ÖTV’siz otomobili gelir sayıldı. Küçük Kayra’nın evde bakım maaşı kesilecek. Serebral palsili 8 yaşındaki Yusuf Kayra için alınan ÖTV’siz otomobil, sosyal hizmetlerindeki yeni yönetmelik değişikliği ile gelir sayıldı.

“Engelli Aracını Gelir Kabul Ediyorlar”

Engelli çocuğunun sağlık hizmetlerinde kullanmak için engellilere tanınan ÖTV’siz otomobili iki buçuk yıl önce eş dost yardımı ile 170 bin liraya satın aldıklarını söyleyen anne Büşra Taş, “Şu an aracın değeri 1 milyon lira. Sosyal Hizmetler, yeni yönetmeliğe göre aracın bugünkü değerini 120’ye bölüyor, çıkan aylık tutarı bizim hanemize gelir kabul ediyor. Bu nedenle de oğlumun evde bakım maaşı olan 4 bin 300 lirayı kesecekler. Bu aracın fiyatını 1 milyon liraya ben mi yükselttim. Bu benim suçum mu. Ekonomiyi ben mi yönetiyorum” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Oğlumun Aylık Bakım Gideri 7-8 Bin Lira”

“Her şey bitti de bu çocukların bakım parasına mı göz dikildi” diyen Taş, “4 bin 300 lira bakım maaşı alıyorum. Oğlumun aylık gideri 7-8 bin lira. Sadece 4 bin lira eczaneye veriyorum 40 lira olan ilacımız 170 lira oldu. Her şey yüzde 200 artmış durumda. Bir taraftan da euro bazlı yurt dışı ilaçları almak için savaş veriyorum. Birçok insan da yardım ediyor bize. Bu şekilde yetişemiyorken, bakım maaşını elimizden aldıklarında ben ne yaparım. Çok mağduruz, bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Maaş Niçin Kesiliyor Biri Bunu Bana Açıklasın”

Serebral palsili oğlu Yusuf Kayra’nın bakımı ile ilgilendiği için çalışmadığını, eşinin tek maaşı ile geçindiklerini, kirada oturduklarını dile getiren anne Taş, şöyle konuştu;

“Neden, niçin kesiliyor bu maaş? Biri bunu bana açıklasın. Bu ülkede 2 milyon kişi engelli bakım maaşı alıyorsa bunun 1 milyonu baktığı kişi üzerinden araç aldı. Çünkü bakıma muhtaç insanları devamlı hastaneye götürmek zorundasınız ve araba şart. Biz araba alırken ne marka ne de modeline baktık. Arabada baktığımız tek şey Kayra’nın tekerlekli sandalyesinin bagaja sığıp, sığmayacağı idi”

“9 Aylık Olduğunda Serebral Palsi Teşhisi Konuldu”

Bursa’da yaşayan Büşra ve Fatih Taş çifti, 8 yıl önce kucaklarına aldıkları oğullarını bağırsak sorunu sebebiyle ameliyat ettirmek zorunda kaldı. Ameliyattan sonra 45 gün yoğun bakımda kalan Yusuf Kayra, 9 aylık olduğunda ise serebral palsi teşhisi konuldu. Gitmedik doktor çalmadık kapı bırakmayan Taş çifti, zor günler geçiriyor.

Sözcü

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş