Dünyada Bir İlk! Anne Karnındaki Bebek Beyin Ameliyatı Oldu

Dünyada Bir İlk! Anne Karnındaki Bebek Beyin Ameliyatı Oldu

ABD’de bilim insanları özel bir genetik hastalığa sahip 34 haftalık bebeğin felçli doğma riskini önlemek için anne karnındayken beyin ameliyatı yaptı.

ABD’de hamile bir kadının 30 haftalık bebeğinin ‘Galen veni malformasyonu’ adlı bir genetik hastalığı olduğu belirlendi. Her 60 bin bebekten birinde görülen bu hastalık, kişinin hayat boyu sağlık sorunlarıyla yaşamasına yol açıyor. Beyindeki atardamarların, kanı kılcal damarlar yerine doğrudan toplardamarlara boşaltmasıyla ortaya çıkıyor. Bu, kalbi kanla dolduruyor ve tehlikeli derecede yüksek tansiyona yol açabiliyor. Kalp yetmezliği ve felç riski yüksek oluyor. 11 yaşından önce yüzde 30 ölüm riski taşıyorlar.

“Sorunsuz Büyüyor”

Boston Çocuk Hastanesi ve Massachusetts Hastanesi’nden 10 kişilik doktor ekibi, bu bebeği anne karnında ameliyat etmeye karar verdi. Gebeliğin 34’üncü haftasında ameliyat gerçekleşti. Bu hastalık için anne karnında bebek beynine girilen ilk ameliyat olarak literatüre giren cerrah işlem, başarıyla sonuçlandı.

Ameliyattan iki gün sonra bebek sorunsuz şekilde dünyaya geldi. 1,9 kilogram doğan bebek, hastanede gözetimde tutuldu. Üç haftalık olduğunda da herhangi bir kalp ve damar müdahalesi ihtiyacı oluşmadı. Beynindeki kan akışında da hiçbir anormallik görülmedi. Altı haftalık olan bebeğin sağlığının iyiye gittiği, kilo aldığı ve iştahının yerinde olduğu açıklandı.

Posta

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş