Engelli Aracı Alırken İstenen Belgeler Nelerdir?

Engelli bireyler belirli kriterler çerçevesinde kendi araçlarına sahip olabilirler. Peki, engelli aracı için sağlanması gereken şartlar nelerdir? Engelliler için araç alımlarında ne gibi avantajlar bulunur? İşte engelli araç alım- satım sürecine dair tüm merak edilenler. Çeşitli kriterler bakımından değerlendirildiklerinde dezavantajlı gruplara dahil edilen ve bu kapsamda da topluma kazandırılabilmeleri amacı ile çeşitli ayrıcalıklı uygulamalardan yararlanma hakkına sahip olan engelli bireyler, araç alışlarında da bazı avantajlara sahiplerdir.

ENGELLİ ARAÇ ALIMLARINDA ÖTV AVANTAJI
Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırabilmek amacı ile hayata geçirilmiş olan uygulamaların başında ÖTV indirimi- ÖTV muafiyeti gelmektedir. Engelli bireyler engel oranlarına bağlı olarak sıfır bir araca ÖTV ödemeden veyahut da ÖTV indirimi avantajı ile sahip olabilmektelerdir. Ayrıca engelli bireyler için sıfır araç alımlarında MTV muafiyeti de söz konusudur.
Motor silindir hacmine bağlı olarak araç satışları için belirli oranlarda ÖTV ödemesi alınmaktadır. Aracın türüne göre değişen bu oran yüzde 45 ila yüzde 225 aralığındadır. Engelli bireyler ise engelli ÖTV indirimi uygulamasından yararlanarak satın alacakları araç için daha cüzzi bir oranda veyahut da 0 oran ile araç sahip olabilmektelerdir. Engelliler için söz konusu olan bu ayrıcalık, kişinin engel oranına göre farklı oranlarda uygulanmaktadır.

ENGELLİ ARAÇ LİMİTİ NE KADAR OLDU?
Engelli bireylerin ÖTV muafiyetinden yararlanarak sıfır araç satın alabilmeleri için her sene bir üst limit belirlenmektedir. 2023 yılında 1 milyon 4 bin 200 TL olarak uygulanan bu limit yeni yıla girilmesi ile birlikte 1 milyon 591 bin 255 TL’ye yükseltilmiştir. Yani engelli bireyler ÖTV avantajından yararlanarak fiyatı 1 milyon 591 bin 255 TL’yi, motor hacmi ise 1.6 litreyi aşmayan sıfır araç satın alma hakkına sahiplerdir.

ENGELLİ RAPORU BAŞVURUSUNDA GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR?
Engelli bireyin ÖTV muafiyetinden yararlanarak sıfır kilometre bir araç satın alabilmesi için öncelikle engel durumunu kanıtlaması gerekmektedir. Bunun için ise engelli raporuna başvuru yapılması gerekir. Engelli raporu başvurusu için gereken evraklar ise şu şekilde sıralanabilir:
Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanının fotokopisi
5 tane vesikalık fotoğraf
Engelli birey 18 yaşından küçük ise vasilik kararı belgesi
Engelli raporu başvuru formu
Engellilik oranı için imzalı ve onaylı muayene belgesi
Engelli Sağlık Kurulu Raporu başvurusu için ilgili hastane tarafından düzenlenmiş olan dilekçe

ENGELLİ ARAÇ ALIMI İÇİN GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR?
Engel durumu dolayısı ile ayrıcalıklı olarak araç satın almak isteyen kişilerin süreçte ibraz etmeleri gereken belgeler şu şekildedir:
Engelli birey adına düzenlenmiş olan engel raporu
Vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi
Sürücü belgesi

ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇ BİR BAŞKASINA SATILABİLİR Mİ?
Engel oranı sebebi ile ÖTV muafiyetinden yararlanarak sıfır kilometre bir araç satın almış olan kişilerin merak ettikleri konuların başında yeniden satış konusu gelmektedir. Konu ile ilgili düzenlenmiş olan Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na göre ÖTV istinasından yararlanarak satın alınmış olan araç, satış tarihi itibari ile 5 yılı doldurmadan satışa çıkarılamaz. Ancak aracın satış öncesi ÖTV ödemesi gerçekleştirilirse devir işlemi tamamlanabilir. Aracı, 5 yıllık kullanım süresi tamamlanmadan sel, heyelan, kaza veyahut da yangın gibi durumlardan ötürü kullanılamaz hale gelen engelli bireyin yeni araç alımında ÖTV ödemesine gerek yoktur.

Kaynak: Milli Gazete

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş