ALS’ye Karşı Mücadelesini Bırakmayan Prof. Dr. Ahmet Onay

ALS’ye Karşı Mücadelesini Bırakmayan Prof. Dr. Ahmet Onay

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Onay, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığıyla mücadelesindeki motivasyonunu koruyor.

Ahmet Onay`ın sağ ayak topuğu 2018`in mart ayında uyuşmaya başladı. Aynı yılın ekim ayına kadar herhangi bir tedavi görmeyen Onay, terliklerin ayağından düşmesi üzerine hastaneye başvurdu.

Onay`a beyin ve omurilikte istemli kas hareketlerinin kontrolünü sağlayan sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan ve nadir görülen nörolojik bir hastalık olan ALS hastalığı teşhisi konuldu.

Teşhisin ardından Onay, bir yandan fizik tedavi görürken bir yandan da üniversitede ders vermeye devam etti.

Kollarını kullanamayan ve konuşma yetisi de iyice azalan Onay, buna rağmen 2 ay öncesine kadar çevrimiçi olarak üniversitedeki derslerini vermeye devam etti. Nefes alabilmek için günde 18 saat cihazı bağlı olan Onay, yüksek moralle hastalıkla mücadelesindeki motivasyonunu koruyor.

“Hayatıma Aynen Devam Ediyorum”

Onay, ALS teşhisi konulunca doktoruna “Ne olacak” diye sorduğunu, doktorun da “Öleceksin” demesiyle güldüğünü dile getirerek, “Ben de `Ölmeyecek olan mı var? Tavsiyen ne` dedim. `Dua edeceğim` dedi. Yaklaşık 155 yıldan beri tanınan bu hastalığın neden olduğu ve tedavisi ne olduğu halen bilinmiyor” diye konuştu.

Hayatına aynen devam ettiğini vurgulayan Onay, “Üniversitedeki derslerimi iki ay öncesine kadar vermeye devam ediyordum. İnternet üzerinden derslerimi verdim. Öğrencilerimin sorularını cevaplandırdım. Nefes problemi artınca fazla konuşamaz oldum. Konuşunca da çok yorulmaya başladım. Son iki aydır ders vermeyi bıraktım. Evimde, eşim ve bir de yardımcımızla beraber yaşıyoruz. Yerimden kaldırabilmeleri ancak lift isimli makineyle oluyor. Hayattan kopmuş değilim. Eşimle beraber dışarı çıkıyorum. Deniz kenarına, falezlerin oraya dolaşıp geliyoruz. Çok çalıştım. Belki de çok çalışınca eşimle birbirimize çok zaman ayıramadık. Şimdi göz göze diz dize yeni bir bahar yaşıyoruz. Hayatımızı baştan sona gözden geçirdik” dedi.

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş