Adana’da İki Çocuğu Engelli Anne ‘Suyu Kesilince’ Gözyaşlarına Boğuldu

Adana’da İki Çocuğu Engelli Anne ‘Suyu Kesilince’ Gözyaşlarına Boğuldu

Adana’da iki çocuğu engelli olan bir kadın, 6 yıl önce kentsel dönüşüm programında sözleşme imzaladığı müteahhitin çürük raporu alıp kaçması nedeniyle evi hakkında yıkım kararı çıkarıldı. Evinin suyu kesilen kadın ise gözyaşlarına boğuldu.

Merkez Seyhan ilçesine bağlı Tellidere Mahallesinde 125 bina kentsel dönüşüm programına alındı. Evlerin yıkılıp yerine yeni binaların yapılması için de bir müteahhit ile anlaşıldı. Müteahhit mahalleye gelerek 125 ev sahibine sözleşme imzalattı. Müteahhit daha sonrada evlere çürük raporu aldı. Sözleşmeyi okumadan imzalayan ve yıkım sırasında kira yardımı alamayacağını, evlere de çürük raporu alındığını öğrenen ev sahipleri müteahhidi mahkemeye verdi. Ancak evlere çürük raporu alındığı için Seyhan Belediyesi 125 evi yıkma kararı aldı. Belediye evleri yıkmak için zaman zaman mahalleye gitse de vatandaşların “gidecek yerimiz yok bizi sokağa atmayın” tepkisiyle karşılaştı. Bu arada müteahhit evleri yıkmadan kentsel dönüşüme başlamadan kaçıp gitti. Ancak evler çürük olduğu ve yıkılma tehlikesi bulunduğu için belediye evleri yıkmak istedi. Buna rağmen vatandaş evlerden çıkmayınca bu kez evlerin su ve elektriğinin kesilmesi kararı verildi.

“Vatandaşlar Kepçenin Önüne Yattı”

Belediye ekipleri ASKİ görevlileriyle gelerek binaların tek tek suyunu kesmeye başladı. Birçok binanın suyu kesilip saati çıkarılınca, vatandaşlar kepçenin önüne yatarak bu durumu engellemeye çalıştı. Ancak yetkililer yapılar çürük olduğu için boşaltılması gerektiğini bu nedenle su ve elektriğin kesilmesi emri geldiğini söyleyerek suları tek tek kesmeye başladı. Bu sırada kepçenin önüne yatan bir kişi annesi tarafından ikna edildi. Bir kadın da evlerin suyunu kesen görevlilere su vererek, “Onlar bizim suyumuzu kökten kesiyor ama biz onlara su veriyoruz” diye tepki gösterdi.

“Gözyaşlarına Hakim Olamadı”

Kayınbabasının evinde oturduğunu ve eşi İrfan Atlı’nın da doğru düzgün işi olmadığını anlatan Figen Atlı (33), “Benim 2 yaşındaki oğlum Ferhat doğuştan epilepsi hastası. Daha sonrada enfeksiyon nedeniyle ciğerleri bitti. Oksijen makinesine bağlı yaşıyor. Bugün geldiler eviniz çürük diyerek suyumuzu kestiler. Sonrada elektrik kesilecekmiş. Benim oğlum sürekli oksijen makinesine bağlı. Bu makine durduğu an benim oğlum ölür. Ben şimdi ne yapacağım. Benim gidecek bir yerim yok. Benim 3 çocuğumdan, biri sağlam. Kızım da yüzde 50 engelli. Ne konuşabiliyor ne de kendi başına işini yapabiliyor” diye gözyaşlarına boğuldu.

Yetkililer ise kentsel dönüşüm programına alınan 125 evin müteahhitin başvurusu üzerine uzman kişiler tarafından kontrol edildiği ve çürük oturulamaz raporu verildiği bu nedenle acilen yıkılması gerektiğini bildirdi.

İHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş