Zihinsel Hastalığı Olan Kişiler Gerçek Yaşlarından Daha Yaşlı Görünebilir

Zihinsel Hastalığı Olan Kişiler Gerçek Yaşlarından Daha Yaşlı Görünebilir

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, zihinsel hastalığı olan kişiler biyolojik olarak gerçek yaşlarından daha yaşlı görünebilir.

Şarku’l Avsat’ın The Independent gazetesinden aktardığı habere göre, yeni araştırmada, yarım milyondan fazla İngilizin genetik ve sağlık bilgilerini içeren bir araştırma veri tabanı olan UK Biobank çalışmasında 110 bin 780 katılımcının verileri incelendi.

Çalışma ekibi, özellikle katılımcıların kanındaki 168 farklı kan metaboliti (metabolizma tarafından üretilen bileşikler) hakkındaki verilere odaklandı. Bu verileri, insanların akıl hastalığı öyküsü olup olmadığına ilişkin bilgilerle ilişkilendiren araştırmacılar, akıl hastalığı olanların, yaşlarına göre beklenenden daha eski bir metabolit profiline sahip olduklarını gördü.

Araştırmalar, yaşamları boyunca depresyon, bipolar bozukluk veya anksiyete bozuklukları gibi rahatsızlıklar yaşayan kişilerin kanlarında, yaşlarından daha yaşlı olduklarını gösteren sinyaller olduğunu gösterdi. Örneğin, bipolar bozukluğu olan kişilerde, kronolojik yaşlarından yaklaşık iki yaş büyük olduklarını gösteren kan işaretleri görüldü.

Araştırmacılara göre, bu bulgular ruh sağlığı sorunları olan kişilerin neden genel nüfusa göre daha kısa yaşam sürelerine ve yaşla ilgili hastalıklara sahip olma eğiliminde olduklarını açıklamaya bir şekilde yardımcı olabilir. Söz konusu çalışma, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Avrupa Psikiyatri Kongresi’nde sunuldu.

kibrispostasi.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş