Zeytindalı Gazisi, Protez Bacaklarla Hayata Sarıldı

Zeytindalı Gazisi, Protez Bacaklarla Hayata Sarıldı

Suriye’de Zeytindalı Harekatı’nda el yapımı patlayıcının infilak etmesiyle 2 bacağını diz altında kaybederek gazi olan 26 yaşındaki Piyade Sözleşmeli Er Muhammed Hasan Çeçen, protez bacaklarla yaşama sarıldı. Sedanur Çeçen ile evlenerek dünya evine giren ve nisan ayında bebeğini kucağına almaya hazırlanan gazi Çeçen, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübünde basketbol oynuyor. Gazi Çeçen’in hayali milli formayı giymek.

Piyade Sözleşmeli Er Muhammed Hasan Çeçen, 22 Mart 2018 tarihinde Afrin’de yürütülen Zeytindalı Harekatı’nda teröristlerin yerleştirdiği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu iki ayağından ağır yaralandı, yanındaki 4 arkadaşı şehit oldu. Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen gazi Çeçen, bir dizi ameliyatla hayata tutundu; ancak iki bacağını diz altından kaybetti.

Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci kapsamında Çeçen’e, protez bacak takıldı. Gazi Çeçen, protez bacaklarla hayata sarıldı. Gazi olduktan 1 yıl sonra TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü’nde basketbol oynamaya başlayan Çeçen, ardından memleketi Tokat’ta Sedanur Çeçen ile tanışıp, evlendi.

2023’ün Nisan ayında bebeğini kucağına almaya hazırlanan gazi Çeçen, basketboldaki başarısıyla da dikkat çekiyor. Çeçen’in en büyük hayali, basketbolda ay yıldızlı formayı giymek.

“Protezlerle Ayağa Kalktım”

Gazi Çeçen, Şırnak’ta görev yaptığı sırada geçici görevle gittikleri Suriye’de arama tarama faaliyeti yaparken patlayıcının infilak etmesiyle yanındaki 4 arkadaşının şehit olduğunu, sadece kendisinin kurtulduğunu söyledi. Ankara’da gözünden, kolundan ve bacaklarından bir dizi operasyon geçirdiğini anlatan gazi Çeçen, doktorların desteği ve moraliyle protezle ayağa kalkmayı başardığını söyledi.

Bacaklarını kaybettikten sonra psikolojik olarak çok etkilendiğini anlatan Çeçen, “Ama hastanede protezi görünce hocalarımız olsun, çalışanlar dahi hep moral verince düzeldim. Hocalarımız sporla ilgilenmemi istedi. Protez kullanınca vücut spor istiyor. Bu süreçte basketbol oynayama başladım” dedi.

“Nisan Ayında Bebeğimiz Olacak”

Tedavi süreci devam ederken memleketi Tokat’ın Turhal ilçesinde eşi Sedanur Çeçen ile tanıştığını belirten gazi Çeçen, “Yaklaşık 1 yıl önce evlendik. İlk karşılaştığımızda aslında ben çok heyecanlandım. Nasıl tepki verecek bilmiyordum. Heyecandan diyeceğim lafı unuttum. Kendini engelli yerine koyup benimle öyle empati kurdu. Ben ilk başta, ‘benim bacağım yok nasıl olacak’ diye düşündüm. Ama o hiç öyle düşünmedi. Nisan ayında bebeğimiz olacak inşallah. Çok güzel bir duygu” ifadelerini kullandı.

“Ay Yıldızlı Formayı Taşımak İstiyorum”

TSK Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ile maçlara çıktığını anlatan Çeçen, “Takıma girdikten sonra ilk kez yurt dışına çıktım İspanya’ya. Orada 4’üncü olduk. Oradaki rekabeti gördük. Yabancı takımların oyuncularını gördük. Engellilerin her birinin dünyada yapamayacağı bir şey yok, onu gördüm. Ailem ilk başlarda korktu, ‘sandalye üzerinde belki düşersin kolunu, bacağını incitirsin’ diye; ama zaman geçtikçe ‘oğlumuz bir sporcu’ demeye başladılar. Memlekette de o lafları duymaya başladım. Artık ‘düştüğünde oğlum yerden kalkabilir, topu tuttuğunda atabilir’ diye laflar duymaya başladım. En büyük hayalim milli takım forması giymek. Ay yıldızlı formayı üzerimde taşımak istiyorum. Bunun için de gayret gerekiyor. Mesela takımımızda milli takımda şampiyonluk yaşamış insanlar var. Onların hayalini biz de yürütmek istiyoruz, bayrağı biz de taşımak istiyoruz. Onun için hedefim milli takım” dedi.

“Hasan, Nadir Sporculardan Birisi”

TSK Tekerlekli Sandalye Basketbol Takım antrenörü Tamer Ertay da Silahlı Kuvvetleri’nde yaralanan gazileri rehabilite etmek ve spora kazandırmak, sporun içinde üst noktasında yer almaları için ellerinden geleni yaptıklarını anlatarak, “Muhammed Hasan Çeçen ile 2019 yılında bir tanışma sürecimiz var. Gerçekten Hasan benim hayatımda tanıdığım en disiplinli, en mücadeleci ve mücadeleyi bırakmayan, arkadaş ruhuna bire bir uyan ve takım içinde aile ruhunu benimseyen nadir sporculardan bir tanesi. Bu sezon ki ivmesi ile beraber tekerlekli sandalye basketbolunda ve Avrupa liglerinde ileride kendisinden çok bahsettirecek. Şu anda TSK’da ve Türkiye liglerinde kendisinin ismini duyurmak için elinden geleni yapıyor. Bu hafta ilk beşte başlayarak bunu kanıtladı. Kendisi bir asker olarak bu takımın içinde disiplini, asker ruhunu, askerlik bireyinin nasıl mücadele edeceğini gazilikten sonra birebir kanıtlayan nadir sporculardan bir tanesi. İnşallah bundan sonraki süreçte daha büyük başarılara hep birlikte imza atacağız” diye konuştu.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş