Yüzerken Eli Kopan Belgin Azak Tazminat Davası Açtı

Yüzerken Eli Kopan Belgin Azak Tazminat Davası Açtı

İstanbul Boğazı’nda Rumeli Kavağı’nda yüzen voleybolcu Belgin Azak’a 2018 yılında tekne çarptı. Kopan eli yerine dikilen kız engelli kaldı. Alkollü tekne kaptanına ise 5 bin TL ceza verildi. Spor kariyeri biten Belgin, 4 yıl sonra tekne kaptanına 15 bin liralık tazminat davası açtı.

Türkiye Voleybol Federasyonu’na bağlı Robert Spor Kulübü Derneği’nde forma giyen Belgin Azak (22), 7 Temmuz 2018’de İstanbul Rumeli Kavağı’nda yüzerken kendisine doğru hızla gelen bir tekne gördü.

BİLEĞİ KOPTU

Akşam gazetesinin haberine göre; genç kız kendisini korumak için suya daldı. O sırada üzerinden geçen teknenin pervanesi Belgin’in kolunu kaparak bileğinin kopmasına neden oldu. Ağır yaralanan Belgin, uzun süren tedavi sürecinde yaşam savaşını kazandı. Yerine dikilen sağ elinde kalıcı hasar oluşurken, kolunda da derin yara izleri kaldı.

TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Bilirkişi raporunda tekneyi kullanırken alkollü olduğu belirtilen Seyhan Yılmaz, tutuklu yargılandığı davada ‘taksirle yaralanmaya neden olma’ suçundan 5 bin lira cezaya çarptırıldı. Başka bir suçtan da cezası bulunan zanlıya deniz taşıtı kullanmaktan men cezası da verildi. Genç kız, olayın failine 5 bin TL maddi, 10 bin TL de manevi tazminat davası açtı.

“TEKNEYİ ÜZERİME SÜRDÜ”

Belgin Azak, voleybol kariyerini bitiren ve engelli kalmasına neden olan olayı anını şöyle anlattı: “Bilirkişi raporunda tekneyi kullanan kişi, alkollü olduğu ve plaj sahasına yakın yerde sürat yaptığı için asli kusurlu bulundu. Megafonla yapılan ‘yüzme bölgesinden uzak dur’ uyarılarına rağmen tekneyi doğrudan üzerime sürdü.”

Akşam

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş