Yurt Geneli Oy Kullanmaya Gidemeyen Seçmene ‘Seyyar Sandık’ Gitti

Yurt Geneli Oy Kullanmaya Gidemeyen Seçmene ‘Seyyar Sandık’ Gitti

Hastalığı ya da engeli nedeniyle sandık başına gidemeyen seçmenler, ‘seyyar sandık’ uygulamasından faydalanarak oylarını kullandı. 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle tüm yurtta, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandıklar kuruldu. Hastalığı ve engeli nedeniyle sandığa gidemeyen seçmenlerin ise evlerine seyyar sandık gitti.

Adıyaman’da; sandık görevlileri, getirdikleri taşınabilir kabini, Erdil çifti ile Sümeyye Şahin’in evlerine götürerek oy kullanma işlemi hakkında bilgi verdi.

18 yaşındaki Sümeyye Şahin, seçimlerin hayırlı olmasını diledi. Rahatsızlığı dolayısıyla oy kullanmaya gidemediğini belirten Şahin, evine kadar gelen görevlilere teşekkür etti.

90 yaşındaki Osman Erdil ise okula oy kullanmaya gidemediğini ifade ederek sandığı ayağına kadar getiren ekiplere teşekkür etti.

Adıyaman merkezde hastalığı ya da engeli nedeniyle sandık başına gidemeyen 16 seçmenin, “seyyar sandık” uygulamasından faydalandığı öğrenildi.

Kırklareli’de; İl Seçim Kurulu görevlileri, Karakaş Mahallesi’nde ikamet eden ve oy kullanmaya gidemeyecek derecede hasta olan 94 yaşındaki Veli Akıncıoğlu’nun evine seyyar sandık götürdü. Sandık görevlileri, getirdikleri taşınabilir kabini Akıncıoğlu’nun bulunduğu odaya yerleştirdi ve oy kullanma işlemi hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Akıncıoğlu, oy verme işlemini gerçekleştirdi. Akıncıoğlu, oy kullandığı için mutlu olduğunu söyledi. Kırklareli merkezde hastalığı ya da engeli nedeniyle sandık başına gidemeyen 18 seçmenin, “seyyar sandık” uygulamasından faydalandığı öğrenildi.

Tekirdağ’da; hastalığı ya da engeli nedeniyle sandık başına gidemeyen seçmenler, “seyyar sandık” uygulamasından faydalanarak oylarını kullandı. İl Seçim Kurulu görevlileri, Çınarlı Mahallesi’nde ikamet eden ve rahatsızlığı nedeniyle oy kullanmaya gidemeyen 61 yaşındaki Ratibe Peker’in evine seyyar sandık götürdü. Sandık görevlileri Peker’e oy kullanma işlemi hakkında bilgi verdi. Peker, oyunu kullandıktan sonra görevlilere teşekkür etti. Tekirdağ merkezde sandığa gidemeyen 13 seçmen “seyyar sandık” uygulamasından faydalandı.

Sivas’ta; İl Seçim Kurulu görevlileri, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde Gürün ilçesi Ali Baba Mahallesi’nde yaşadığı evi ağır hasar gören 85 yaşındaki yatalak Hanım Doğan için 8801 numaralı sandığı evine götürdü. Oyunu evinde kullanan Doğan, yetkililere teşekkür ederek seçimlerin hayırlı olmasını diledi.

Niğde’de; fiziki durumundan dolayı oy kullanmaya gidemeyen 30 kişi, İl Seçim Kurulunca oluşturulan seyyar sandıkta, vatandaşlık görevini yerine getirdi.

İlhanlı Mahallesi’nde oturan 67 yaşındaki Havva Şenbaş ve 58 yaşındaki Arif Yıldız da görevlilerin getirdiği 8801 numaralı sandıkta oylarını kullandı. Arif Yıldız, seçimlerin hayırlı olması dileyerek görevlilere teşekkür etti.

Kayseri’de; hastanede tedavi gören ve evde bakım hizmeti alan vatandaşlar, sağlık ekiplerinin yardımıyla sandık başına götürüldü. Mimar Sinan Mahallesi’nde yaşayan ve sağlık sorunu bulunan 73 yaşındaki Zeliha Karabulut, görevlilerin yardımıyla hizmet aracına bindirildi. Karabulut, oyunu kullanacağı Osman Düşüngel Ortaokulu’nda sandık başına tekerlekli sandalye ile getirildi. Oyunu kullanan Karabulut, kendisine yardım eden görevlilere teşekkür etti. Vatandaşlık görevini yerine getirdiğini belirten Karabulut, seçimin hayırlı olmasını diledi.

Kilis’te; İl Seçim Kurulu görevlileri, Mehmet Sanlı Mahallesi’nde ikamet eden ve oy kullanmaya gidemeyecek derecede engelli olan 52 yaşındaki Fehime Filiz Kuter’in evine seyyar sandık götürdü. Sandık görevlileri, getirdikleri taşınabilir kabini, Kuter’in bulunduğu odadaki sehpa üzerine yerleştirdi ve oy kullanma işlemi hakkında bilgi verdi.

8801 numaralı sandıkta oyunu kullanan Kuter, “MS hastası olduğum için yürümekte zorluk çekiyorum. Bu sebeple mahalle muhtarımıza başvuruda bulundum ve o da İl Seçim Kuruluna bildirdi. Görevliler geldiler, oyumu evde kullandım, çok memnun kaldım” dedi.

Van’da; Başkale ilçesinin Yeni ve Hafiziye mahallelerinde yaşayan hasta ve engelli 5 seçmen, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için İlçe Seçim Kurulu görevlileri tarafından taşınan 8801 nolu seyyar sandıkta oylarını kullandı.

Felçli olan yürüme engelli 92 yaşındaki Mehmet Ali Aldemir, geçirdiği felç nedeniyle yürüyemeyen 45 yaşındaki emekli güvenlik korucusu Haşim Çevik, yürüme engeli olan 57 yaşındaki Semiha Öztürk, görme engelli 67 yaşındaki Eshet Karataş ve bedensel engelli 64 yaşındaki Süphan Çomak, evlerine götürülen seyyar sandıkta oylarını kullandı.

Engelli bireyler, kendilerine yardımcı olan görevlilere teşekkür etti.

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş