Yabancı Turistlerden İnanılmaz Sahtekarlık

Yabancı Turistlerden İnanılmaz Sahtekarlık

Fethiye ve Marmaris çevresindeki oteller başta kötü niyetli İngiliz turistler olmak üzere organize oyunlarla boğuşuyor. Bazıları, kaza süsü verilmiş hareketlerle otelde ya son gün şikâyetçi oluyor veya şikayetini ülkesine gidince yapıyor. Sadece Marmaris’te bir sezonda otellerin 1-1,5 milyon poundu bu yolla kesintiye uğruyor.

Turizm sektörü, pandemi durgunluğu kayıplarını yoğun turist akışıyla karşılamaya çalışırken, diğer yandan da kötü niyetli turistlerin ‘kaza’ oyunlarına ödedikleri yüz binlerce pound yüzünden sıkıntı çekiyor. İngiliz turistler, tatil için genellikle Fethiye ve Marmaris bölgesini seçiyor. Bazıları ise kaza senaryosu yazıyor, bunu başarıyla oynuyor, ülkesine döndüğünde ya da tatilinin son gününde şikayetçi oluyor. Bu yolla ya tatilini bedavaya getirmiş oluyor, bazen de cebine de ekstra para koymuş olarak dönüyor.

Dünyaca ünlü dev turizm acentesi TUI “Yer ıslaktı, kaydım düştüm, hastaneye gittim, merdiven kaygandı” diyen turistlerin hastaneye gittiklerini, havuzdan mikrop kaptıklarını, hatta manevi olarak zarar gördüklerini iddia ediyor ve otellerin alacaklarından turist başına 5-10 bin poundluk kesintiler yapıyor. Ancak bu iddialarla ilgili belge gösterilmediği için otel sahibi de sigortadan bu bedeli tahsil edemiyor. Son olay, bir otel müdürünün kamera görüntülerini izlerken, düşme senaryosunu başarılı şekilde oynayan bir anne-kızın görüntülerini tespitiyle ortaya çıktı.

Oscarlık Oyunculuk…

Kadın turist, engelli rampasının başına geliyor. Kızı ise senaryoya uygun olarak, en iyi fotoğrafı çekeceği tarafa yerleşiyor. Kadın tırabzanlara tutunarak düşüyor numarası yapıyor, kızı fotoğraflıyor. Sözde düştüğü yerde en ‘acı veren’ şekli ayarlayan kızı, bir fotoğraf daha çekerken akülü sandalyeyi emniyete almayı ihmal etmiyor. Senaryo, çığlıklar atıp görevlileri başına toplamak suretiyle sona eriyor.

Türkiye Gazetesi

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş