Üniversite Hayatına Tekrar Dönen Zeynep Nida Projelerini Ulaşılabilir Tasarlayacak

Üniversite Hayatına Tekrar Dönen Zeynep Nida Projelerini Ulaşılabilir Tasarlayacak

Geçirdiği trafik kazası nedeniyle yürüme engelli olan Zeynep Nida Bulut, 4 yıl ara verdiği üniversiteye yeniden döndü. İç Mimarlık ve Çevre Tasarım Bölümü öğrencisi olan Zeynep Nida, projelerini tüm engellilerin ulaşabileceği şekilde tasarlayacak.

İSTANBUL Kültür Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisi Zeynep Nida Bulut, çocukluğundan bu yana mimar olmak istedi. Ancak 4 yıl önce birinci sınıfın ara döneminde geçirdiği Trafik kazası nedeniyle hayalini ertelemek zorunda kaldı. Omurgasındaki kırık nedeniyle tekerlekli sandalyeyle yaşamaya başlayan Zeynep, geçtiğimiz yıl verdiği kararla okuluna geri döndü. Şimdi çocukluk hayaline ulaşmak ve mezun olur olmaz hem kendisi hem de diğer engeliler için engelsiz bir gelecek kurmayı hayal ediyor. Zeynep, hikâyesini ve hayallerini şöyle anlattı:

KALDIĞIM YERDEN DEVAM

“2016’da okula başladım. Birinci dönemi tamamladıktan sonra 2 haftalığına ailemin yanına Muğla’ya gittim. 2017 yılının Ocak ayında ise Trafik Kazası geçirdim. Omurgam kırıldı. Omurilik felci teşhisi konuldu. Ameliyat oldum, 8-9 ay hastanede kaldım. Fizik tedavim devam ediyor. 2021 yılında eğitimime devam etmek için İstanbul’a kesin dönüş yaptım. İçmimarlık çocukluk hayalim. Çocukluk hayalimi gerçekleştirmek için yoluma kaldığım yerden devam ediyorum.

İLK ADIM ÇOK ÖNEMLİ

Okula yeniden döndüğüm ilk gün çok heyecanlıydım. Tekerlekli sandalye ile nasıl olacak diye korkuyordum. Evde geçirdiğim 4 yıl beni içine kapanık birisine dönüştürdü. Sosyalleşme korkum oluştu. Ama okula geldiğim andan itibaren herkes çok yardımcı oldu. Gördüm ki hiçbir şey korktuğum gibi değilmiş. Önyargıyla hareket etmemenin, o ilk adımı atmanın çok önemli olduğunu gördüm. Okulu bitireceğim, kararlıyım. Okulu bitirdikten sonra İtalya’da yüksek lisans yapmak istiyorum. Hatta İtalyanca da öğrenmek istiyorum.”

Hürriyet

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş