Ulaşılabilirliği Engelli Rampası Olarak Değerlendiriyoruz!

Ulaşılabilirliği Engelli Rampası Olarak Değerlendiriyoruz!

Bu akşam saatler 00.00’ı gösterdiği zaman inşallah yeni bir yıla giriyoruz. Yeni yıl güzellikler ile gelir. Çünkü 2019 Mart ayından beri pandemi ile savaşmaktayız. Umarım bu sene içerisinde pandemi sona erer. Geçtiğimiz hafta Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne Bennur Karaburun geldi. Geldiğini size bir önceki yazımda belirtmiştim. Kendisi demişti ki “Eğer pandemi olmasaydı hem Cumhurbaşkanlığı hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konusunda çok güzel çalışmalar yapacaktık” ama pandemi nedeniyle bu çalışmalar olmadı bunun yanında toplantılara ara verildi.” Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Müdür Yardımcısı Orhan Bayrak engelli dernekleri ziyaretlerine devam ediyor.

Televizyon programcılığı yapan ve Yaşadıkça internet sayfasının sahibi olan ayrıca engelliler ile ilgili haberler yapan sevgili arkadaşım Mehmet Kızıltaş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde TV24 Kanalında engelliler ile ilgili çalışmayı anlatan bir programdaydı. Kendisi dedi ki “Biz ulaşılabilirliği engelli rampası olarak değerlendiriyoruz ama erişilebilirlik dediğimiz zaman görme engellilerden tutun işitme engellilere kadar işaret diline kadar bir sistem oluşturmamız lazım ve engellilerin bir kuruma girdiği zaman rahatça istediğini bulması lazım.” Çok güzel bir program izledim. Demek ki erişilebilirlik dediğimiz zaman rampa olması lazım, görme engelliler için yolların olması lazım, işitme engelliler içinde kurumlarda görevli kişiler olması lazım bu konuyla ilgili mücadele tüm 2020’de olduğu gibi 2021 yılında da bu mücadelemiz devam edecek.

Notlarım arasında 2019 Yılında İşitme Engelliler için Anaokulu, ilkokul, lisenin var olduğunu gördüm ve üniversitede de bir bölüm açılması konusunda da çalışmaların hızla devam ettiğini belirtmek istiyorum.

Genel Sekreter Osman Dikmen, bu konuda önümüzü açıyor. Rektörün ve Rektör Yardımcısının İşitme Engelliler Lisesi’ne gelmesini bekliyoruz. İnşallah 2021 yılında çok güzel çalışmalar elde edebiliriz. Engelliler ile ilgili konular çok biz bu çalışmaları 2021 yılında da devam ettirmek istiyoruz.

Sohbet Ederken bir konu gündeme geldi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, Daire Başkanları ve Müdürleri kendisi seçiyor Bursa Valisinin de böyle bir yetkisi olması lazım ve Müdürleri Ankara seçmemeli Vali atamalı diye düşünüyorum çünkü böyle olursa daha güzel çalışmalar olabileceğini düşünüyorum.

DİZİLERDE ENGELLİ KARAKTERLER

Bu sene dizi oyuncularına baktığımız zaman engelli insan karakterlerinin de oynadığını görüyoruz bunlar nelerdir; Mucize Doktor, Hekimoğlu ve TV8’de yayınlanan bir dizide engelli rolünde oynayan oyuncuları da görebiliyoruz ve çok güzel oynadıklarını görüyoruz bu ne demek yani engellilere de rol verildiği zaman ve bir görev verildiği zaman engelli arkadaşlarımızın o görevi çok güzel yapabileceğini görüyoruz yani şunu söylemek istiyorum yukarıda da belirttiğim gibi ulaşılabilirlik yalnızca rampalarda değil işitme engelliler ve görme engelliler konusunda da çalışmalar yapmalıyız ulaşılabilirlik yasası ama engellilerin sağlık, eğitim, adalet ve bir çok alanda hala sorunları var inşallah 2021 Yılında bu konular hakkında yazmaya devam edeceğim ama sözümü şöyle bitirmek istiyorum 1996 Yılından beri engelliler ile ilgili çalışmalar yapıyorum.

CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATLARINA UYALIM

2003 Yılında o zaman Başbakandı ve şu anda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekillerine ve daire amirlerine “Ulaşılabilir olun” dedi. Ancak bir çok alanda bir çok müdür ve idareci randevu alınmak istendiği zaman randevu alınamıyor. İnşallah 2021 yılında ulaşılabilirlik ve randevu alma konusunda sıkıntı çekilmez diyerek, 2021 yılı güzel olması temennisi ile bütün okuyucularımın yeni yılını kutlar sağlık, mutluluk, ve pandemisiz bir yıl diliyorum.

AKIN KARAKIZ

bursahaber.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş