Vitra’dan herkes için tasarımla engelsiz çözümler.

Vitra’dan herkes için tasarımla engelsiz çözümler.

Uber Engelli Yolcuya Tazminat Ödedi

Uber Engelli Yolcuya Tazminat Ödedi

Uber, sürücülerinin görme engelli bir kadın ve köpeğini taşımayı reddetmesi nedeniyle açılan davada 1.1 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti. Firma daha önce de aynı gerekçe nedeniyle 2.6 milyon dolar tazminat ödemişti.

Uber aynı davayı 2014’te de yaşadı

Uber’a 2014 yılında görme engelli insanlara ve onların rehber köpeklerine karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle dava açılmıştı. İki yıl süren davanın ardından firma 2.6 milyon dolarlık tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Ayrıca politikasında değişikliğe gitmeyi taahhüt etmişti. Ancak Uber, şimdi de işe gidemediğini, doğum günü kutlamalarıyla Noel arifesindeki kilise ayinlerini kaçırdığını belirten görme engelli bir kadına 1.1 milyon dolar daha ödemeye mahkum edildi.

Cezanın sebebi olarak, Uber sürücülerinin görme engelli kadına yaşattığı mağduriyet gösterildi. Zira sürücüler kadını ve onun rehber köpeğini tam 14 farklı olayda taşımayı reddetti. Ayrıca bu 14 olay da 2016 yılında sonlanan ve firmanın politikasında değişikliğe gitmesine neden olan olaydan sonra gerçekleşti. The San Francisco Chronicle gazetesine konuşan bir hakim, konuyla ilgili “Uber engelli kişilere karşı ayrımcılık yapan sürücülerin disiplinsiz davranışlarına göz yumdu” dedi.

Hakim ayrıca Uber’in soruşturma yürütüldüğüne müfettişleri bazı durumlarda sürücülere sürüş reddine yönelik ayrımcı olmayan nedenler bulmaları için akıl vermekle, hatta kendilerini savunmak için eğitmekle itham etti.

Bunun yanında davacı olan görme engelli Lisa Irving, paranın tamamını elde edemedi. Zira Hakim, kendisine 324 bin dolarlık tazminat ödenmesine karar verdi. Geri kalan para ise (805 bin 313 dolar) avukatlık ücretleri de dahil olmak üzere yasal masraflara gitti. Irving ayrıca bir Uber sürücüsünün köpeği ses yaptığı için onu yolda bırakmakla tehdit ettiğini ve 60’dan fazla kez reddedildiğini belirtti.

shiftdelete.net

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş