Vitra’dan herkes için tasarımla engelsiz çözümler.

Vitra’dan herkes için tasarımla engelsiz çözümler.

Twitter, İşitsel Desteği Artıran Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

Twitter, İşitsel Desteği Artıran Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

Twitter, platformu görme engelli kullanıcıları için daha erişilebilir bir hale getiren yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Twitter, uzun bir süredir beklenen yeni erişilebilirlik özelliğini bugün test etmeye başladı. Bu yeni özellik ile birlikte Twitter, resim gönderileri başta olmak üzere paylaşımlara alternatif metin eklemeyi mümkün kılacak. Yani bu paylaşımlar görme engelli kişiler için anlamlandırılabilir bir hale gelecek. Yakın gelecekte tüm kullanıcılarla paylaşılacak bu özellik, görsellere alternatif metin eklenmesi konusunda bir hatırlatma yapacak.

Alternatif metin, bir görüntüde ne olduğunun ve neden önemli olabileceğinin yazılı bir açıklamasıdır. Kullanıcıların görsellerinde bu paylaşıma yer vermesi halinde az gören veya görme engeli olan kişiler gibi ekran okuyucu kullananlara büyük bir fayda sağlayacak.

Zira yapılan paylaşıma göre Twitter’da her gün milyonlarca fotoğraf, GIF ve video paylaşılıyor. Tabii bu alternatif metin ekleme seçeneği bir zorunluluk olmayacak. Fakat eklenmesi durumunda çok daha fazla kişiye ulaşılabilecek.

Twitter sözcüsü Shaokyi Amdo, bu özelliğin bugün itibariyle iOS, Android ve tarayıcı tarafındaki küçük bir kullanıcı grubuyla test aşamasına başlayacağını söyledi. Önümüzdeki haftalarda ise daha geniş bir kullanıcı kitlesine sunulması bekleniyor.

Bu özellik isteğe bağlı olarak, kullanıcılar tarafından da dilenirse kullanılamayabilir. Fakat Twitter yine de kullanmaya teşvik etmek için bir hatırlatıcı getirdiğini ve paylaşım sırasında kullanıcılara alternatif metin eklemesini söyleyeceğini belirtiyor.

shiftdelete.net

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş