Tuzla’da “İlk Evim” Projesiyle 20 Bin 920 Konutun Kura Çekimi Başladı

Tuzla’da “İlk Evim” Projesiyle 20 Bin 920 Konutun Kura Çekimi Başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ eliyle hayata geçirilen Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olan “İlk Evim” projesinde kura çekimleri Tuzla’da başladı. Tuzla’da yapılacak 20 bin 920 konut için yapılan kura çekimi 16-29 Mart tarihleri arasında noter huzurunda gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı’nın 13 Eylül’de açıkladığı ve ilk kuraları 7 Kasım 2022 tarihinde Ardahan ve Şırnak illeriyle başlayan “İlk Evim” projesinde kura çekimlerinde sona gelindi. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ara verilen kura çekimleri 6 Mart tarihinde Ankara’da başlayarak kalan diğer illerle devam etti.

İstanbul’da il genelinde 16 Mart-19 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan “İlk Evim” projesinde kura çekimleri başladı. İstanbul için planlanan 50 bin sosyal konuttan, Tuzla’ya yapılacak 20 bin 920 konutun kura çekimi Tuzla Belediyesi ev sahipliğinde 16 – 29 Mart tarihleri arasında noter huzurunda gerçekleştirilmeye başlandı.

Proje çerçevesinde Tuzla’da yapılacak olan 20 bin 920 konut için şehit yakınlarına 381, engellilere bin 46, emeklilere 4 bin 184, gençlere 4 bin 184 ve diğer vatandaşlara 11 bin 125 kontenjan ayrıldı. Başvuru yapan şehit yakını 381 kişinin kontenjan kadar olması sebebiyle doğrudan hak sahibi olduğu sosyal konut projesinde bugün 19 bin 839 engelli başvurusu arasından bin 46 engelli hak sahibini belirlemek için kura çekimi yapıldı. Kura çekimi sonrası proje çerçevesinde hak kazanan vatandaşların isimleri dijital ekrana yansıtıldı. İsimlerini ekranda gören vatandaşlar büyük sevinç yaşadı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olan “İlk Evim” projesinde Tuzla’ya yapılacak 20 bin 920 konutun kura çekimi Tuzla Marina etkinlik alanında başlarken, kura çekimlerine Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve konutlara başvuru yapan aileler katıldı.

Kura sonuçlarını heyecanla bekleyen Fatih Karasu, “Kura çekimine, engelli kategorisinden başvurdum. Sonuçları heyecanla bekliyorum. Gerçekten ihtiyacı olana çıksın, benim gerçekten ihtiyacım var. Bunun için de Fatih’ten buraya kura çekimini izlemeye geldim” dedi.

İHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )