Türkiye’nin İlk Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi’nde Sona Doğru

Türkiye’nin İlk Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi’nde Sona Doğru

Yalova’nın Altınova İlçesi’nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, 204 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü’nde Türkiye’nin ilk engelsiz kuş gözlem kulesi inşa edildi. Tabiata uyumlu olması amacıyla ahşap giydirme olarak inşa edilen 18,5 metre yüksekliğinde ve 7 katlı olan çelik konstrüksiyon kuleyi engelli vatandaşlar da rahatlıkla gezebilecek, buradaki sulak alan habitatını rahatlıkla gözlemleyebilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı; görme, işitme ve fiziki engelli vatandaşların bütün alanlardaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi için Yalova’nın Altınova İlçesi’nde bulunan Hersek Lagünü’ne Türkiye’nin ilk engelsiz kuş gözlem kulesini yaptı. İnşa edilen ve çevre düzenlemesi gibi çalışmaları yapılacak olan kuş gözlem kulesinin en önemli özelliği ise alana gelen yaşlı ve engelli bireylerin her kata rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlayacak asansör sisteminin bulunması olduğu öğrenildi.

BAKAN VEYSEL EROĞLU’NUN ESERİ

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral da Hersek Lagünü için bir kule de belediye olarak kendilerinin yaptığını söyledi. Osmangazi Köprüsü’nün yapımı sırasında Hersek Gölü nedeniyle köprünün güzergahının değiştirildiğini hatırlatan Başkan Metin Oral, Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’nun talimatıyla yapılan bir engelsiz kuş gözlem kulesi var. Arkasında da doğa ile ilgili eğitim alanları olacak. O konu tabi bize ayrıca onur verdi çünkü Türkiye’de bir ilk olacak. Burada bütüncül bir proje yapıyoruz. Ayrıca tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi de olacak. Burası vatandaşlarımızın doğa ile bütünleşebilecekleri bir alan haline gelecek. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Bakanımız Veysel Eroğlu’na, hükümetimize çok teşekkür ediyorum. İnşallah tüm bu projeler 2018 yılı sonu itibariyle hayata geçmiş olacak. Turizm açısından bunun bizlere ciddi katkısı olacak. Altınova halkı adına ve ülkemiz adına teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımızı da inşallah kulenin açılışında görmek istiyoruz. Bu onun eseriö dedi.

KUŞ TÜRÜ SAYISI 204 OLDU

Hersek Gölü’nü 2004’ten beri koruma altına aldıklarını söyleyen Başkan Oral, o günden bu yana göldeki kuş türü sayısının da arttığını söyledi. Başkan Oral, O zaman 100 küsür olan kuş sayısı şu an 204’e çıktı. 204 tür tespit edildi. Bunlardan 20 tanesi nadir ve korunması gereken türlerden. O nedenle gölün önemi artıyor. Kuşlarımız da burada kendileri iyi bir mekan buldular ki sayıları her geçen gün artıyor. İlerleyen dönemlerde bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz şeklinde konuştu.

Bu arada, orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu daha önce yaptığı açıklamada, engelli bireylerin hayatının kolaylaştırılması amacıyla da Altınova İlçesi’ndeki Hersek Lagün’ü önemsediklerini belirtip, Engelsiz kuş gözlem kulesi gibi engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıcı yatırımları, temel insan hakları ve insan onurunun vazgeçilemez olduğu şuuruyla yaptığımız bütün yatırımlarda göz önünde bulunduruyoruz demişti.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş