Türkiye’nin İlk Engelli Belediye Başkanı Hançerli Projelerini DW Türkçe’ye Anlattı

Türkiye’nin İlk Engelli Belediye Başkanı Hançerli Projelerini DW Türkçe’ye Anlattı

İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanı seçilen Hançerli, henüz 18 yaşındayken geçirdiği kaza sonucu iki kolunu kaybetti. Bu talihsiz kaza Hançerli’nin hayatında dönüm noktası oldu.

Üniversitede muhasebe bölümünü kazanmışken yeniden sınava girip hukuk okudu. Avukatlık mesleğinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında 25 yıl yöneticilik yaptı. Türkiye Sakatlar Derneği’nde Genel Başkan Yardımcılığı görevini ve engellilerin çatı örgütü olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nda hukuktan sorumlu genel sekreterlik görevini yürüttü.

2009’da aktif siyasete giren Hançerli, sivil toplum kuruluşlarında olduğu gibi ve siyasette de yaşamda öncelik verdiği konular üzerine çalışıyor.


Türkiye’nin en önemli sorununun eşitlik ve adalet olduğunu belirten Hançerli, engelli, yaşlı, çocuk ve yoksullar gibi dezavantajlı gruplar için projeler üretiyor.

Turan Hançerli, hayat hikayesini, neden siyasete girdiğini ve göreve geldiği tarihten itibaren geçen 1,5 yıllık sürede hayata geçirdiği projelerini DW Türkçe’ye anlattı.

DW Türkçe

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş