Türkiye Sakatlar Derneği: Zamlar Dezavantajlı Grupları Vurdu

Türkiye Sakatlar Derneği: Zamlar Dezavantajlı Grupları Vurdu

Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder tarafından yapılan açıklamada “zam furyası en çok engelli bireyleri, dezavantajlı grupları zorluyor” dedi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar ve durmaksızın devam eden zam furyasının en çok engelli bireyleri, dezavantajlı gruplar ile ailelerini zor durumda bıraktığını belirten Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesin Başkanı Psikolog İlknur Peder, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Akülü tekerlekli sandalye, büyük boy hasta bezi, protezler ile evde bakım parası gibi engelli bireylerin ve ailelerinin en çok kullanmak zorunda olduğu ortopedik ürünler ve cihazların fiyatlarındaki astronomik artışlara dikkat çeken Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder şunları söyledi “Yaşama tutunmak, sosyal, kültürel ve ekonomik hayattan kopmamak için olağanüstü çaba sarf eden engelli bireyler için, zamların, artan bürokrasinin ve halen devam eden ötekileştirmenin baskısıyla hayat daha da zorlaşmaktadır. Bazı örnekler sunacak olursak;

“Tekerlekli Sandalye”

Engelli bir bireyin, eli, kolu, ayağı yaşam kaynağı işlevi gören akülü tekerlekli sandalyenin ortalama fiyatı 15 bin – 50 bin TL dolayındadır. SGK bunun sadece 2750 TL’sini karşılamaktadır.

“Hasta Bezi”

Sayıları on binlerle ifade edilen omurilik/felçli hastaların hava kadar, su kadar gereksinim duydukları büyük boy hasta bezinin fiyatı her gün yükselmektedir. Bir hastanın ortalama aylık bez gideri 500 TL ile 2 bin TL dolayındadır. SGK bunun sadece 243 TL’sini karşılamaktadır.

“Aktif Tekerlekli Sandalye”

Sosyal ve ekonomik hayatın içinde olan özellikle de sporla ilgilenen engelli bireylerin kullanmak zorunda oldukları aktif tekerlekli sandalyelerin fiyatı ise markalarına, fonksiyonlarına göre 15 bin ile 50 bin TL arasında değişmektedir. SGK bunun sadece 2250 TL’sini ödemektedir.

“Protezler”

Dizaltı protez fiyatı 28 bin TL’den başlamaktadır. SGK desteği ise 2500 TL civarıdır. Dirsek altı kol protezlerinin fiyatı 25 bin TL’den başlamaktadır. SGK ise bunun 3 bin TL’sini karşılamaktadır.

“Bürokrasi”

Sağlık Kurulu raporları konusundaki farklı uygulamalar/raporlamalar bizleri günlerce uğraştırmakta bazen de hak etmediğimiz uygulamalara, kararlara muhatap olmamıza neden olmaktadır. Yaşanan bu karmaşa Sağlık Kurulu raporlarıyla ilgili standart bir mevzuatın olmadığı izlenimini vermektedir.

“Evde Bakım Parası”

Evde Bakım Parası ve Engelli Maaşlarında yapılan haksız kesintiler engelli bireyleri ciddi şekilde mağdur etmekte, bir çok engellimiz evinin kirasını ödeyemez hale düşüp evden çıkarılmak gibi durumlara maruz kalmaktadır.

“Şehirlerarası Seyahat Yapamıyoruz”

Tüm taleplerimize rağmen, engelli bireylerin şehirlerarası otobüslerden/toplu taşımadan yararlanma imkanları maalesef pek mümkün olmamaktadır. Bu konudaki duyarsızlık en temel anayasal haklardan olan ulaşım imkanımızı da engellemektedir.

“12 Milyon Engellinin Veri Bankası Yok”

Ülkemizde yaşayan 12 milyon dolayında engelli bireye yönelik kapsamlı veri tabanının yıllardır oluşturulmaması dezavantajlı grupların sorunlarının, önceliklerinin belirlenmesinde gecikmelere ve yanlış kararlara neden olmaktadır. Örneğin; (Engel türü, sağlık sorunu, kullandığı medikal cihazlar, gelir durumu, hanede birlikte yaşadığı kişiler vb. başlıklar altında) bir veri tabanının olmaması üzücüdür”

Güneydoğu Güncel

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş