Toyota’nın Sürücüsüz Otobüsü Tokyo’da Engelli Sporcuya Çarptı

Toyota’nın Sürücüsüz Otobüsü Tokyo’da Engelli Sporcuya Çarptı

Japonya merkezli otomobil üreticisi Toyota, yaşanan bir kaza sonrası ‘e-Palette’ otonom araçlarını Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan geri çekme kararı aldı. Aracın, oyunlarda yarışması beklenen görme engelli bir sporcuyla çarpıştığı ve sporcuyu yaraladığı ifade edildi.

Japonya merkezli otomobil üreticisi Toyota, yayayla yaşanan bir kaza sonrası ‘e-Palette’ otonom araçlarını Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan geri çekme kararı aldığını açıkladı. Söz konusu karar, aracın görme engelli bir sporcuya çarpmasından 1 gün sonra alındı. Şirket CEO’su Akio Toyoda, konuya ilişkin bir video yayınlayarak açıklama yaptı. Açıklamada aracın, bir kavşakta durduğuna ve yayaya saatte 1 ya da 2 kilometre hızla çarptığı sırada bir operatörün kontrolü altında kavşağı dönmek üzere olduğuna işaret edildi. Sporcunun kimliği ise kamuoyuyla paylaşılmadı.

Aksam.com.tr’nin Engadget’tan aktardığı habere göre; Toyota, yaklaşık 2 sene önce 2019 yılının Ekim ayında düzenlenmesi beklenen oyunlarda e-Palette araçlarını Paralimpik Oyunları’nda kullanmayı planladığını açıklamıştı. Fakat dünya geneline yayılan COVID-19 salgını nedeniyle oyunlar, 2020 yılına ertelenmişti.

Şirket, oyunlar için her biri belirli bir döngüde saatte yaklaşık 20 kilometre hızla hareket edebilen 20 araçlık bir filo çıkarmayı planlıyordu. Bununla birlikte, bir terslik çıkması durumunda kontrolü ele alması için araçta bir güvenlik görevlisinin bulundurulması da hedefleniyordu.

YETKİLİLER, ARACIN ÇARPTIĞI SPORCUNUN CİDDİ ŞEKİLDE YARALANMADIĞINA İŞARET ETTİ

Toyota ayrıca, araçların Paralimpik Oyunları’na özel olarak uyarlandığını ve her araçta 1 elektrikli rampa ve 4 tekerlekli sandalye sığacak kadar yer olduğunu açıklamıştı. Buna ek olarak şirket, aracı renk körü yolculara uygun şekilde uyarlayabilmek için araç gövdesi içerisindeki öğelerde de değişikliğe gitmişti.

Yetkililer, aracın çarptığı sporcunun ciddi şekilde yaralanmadığına işaret etti. Yarışlara katılması beklenen sporcunun, sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından konaklama alanına geri döndüğü kaydedildi.

Akşam

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş