TESK Genel Başkanı Palandöken’den Engelli Mesajı

TESK Genel Başkanı Palandöken’den Engelli Mesajı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, istihdama katılımda, kaldırımda, lokantada, otoparkta, okulda, her yerde dezavantajları ve engelleri ortadan kaldırmanın herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti.

Palandöken, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, kaldırımda, trafikte, asansörde, iş yerlerinde veya okullarda, yaşamın her alanında engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmanın herkesin öncelikli sorumluluğu olduğunu bildirdi.

Zihinsel ya da fiziksel her türlü engelin aşılmasında önceliğin empati olduğunu vurgulayan Palandöken, “Hepimiz engelli adayıyız ve engeli aşmanın ilk yolu empatidir.” ifadelerini kullandı.

Sosyal yaşamın her anında engelli bireylere karşı sorumlu davranılması gerektiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Dünyada 1 milyar, ülkemizde 10 milyona yakın engelli vatandaşımız var. Hayata karşı dezavantajlı olarak, doğuştan ya da sonradan zihinsel ya da fiziksel bir engel ile hayatlarını sürdürmek zorunda olan tüm vatandaşlarımız gibi, her sağlıklı birey de engelli adayıdır. Bunu unutmadan, onların sosyal yaşamın her alanında bu duyarlılıkla hareket etmeliyiz. Engelleri kaldırmanın ilk yolu duygudaşlıktan geçiyor. İstihdama katılımda, kaldırımda, lokantada, otoparkta, okulda, her yerde dezavantajları ve engelleri ortadan kaldırmak her birimizin sorumluluğudur. Tüm engellilerimizin yalnızca Engelliler Haftası’nda hatırlanmadığı, her zaman tüm engelleri rahatlıkla aşabildiği yaşam diliyorum.”

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş