Susurluk’ta ‘İnsanlık Öldü mü’ Dedirten Olayla İlgili Suç Duyurusu

Susurluk’ta ‘İnsanlık Öldü mü’ Dedirten Olayla İlgili Suç Duyurusu

Susurluk’ta öldükten çok uzun süre sonra cesedi çürümüş halde bulunan zihinsel engelli bireyin yaşattığı insanlık dramıyla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Valiliğin başlattığı incelemenin ardından ayrı bir dram daha ortaya çıktı. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü vasi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Susurluk’ta yaşanan “insanlık dramı” medyaya yansıması üzerine geniş yankı uyandırırken Balıkesir Valiliği inceleme başlattı. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü de yaşamını yitiren zihinsel engelli bireyin vasisi hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere harekete geçti.

“İnsanlık Öldü mü Dedirtmişti”

Susurluk’un Kayıkçı köyünde oturan 56 yaşındaki zihinsel engelli Hasan Sevinç, yalnız yaşadığı evde ölü olarak bulunmuştu. Cesedinin çürüdüğü görülen bireyin ölümünün üzerinden uzun süre geçtikten sonra bulunması komşuluk ilişkilerinin sorgulanmasını beraberinde getirirken, “insanlık öldü mü” dedirtmişti.

“Eşinden Boşanmış”

Balıkesir Valiliği kamuoyunda geniş yankı uyandıran olayla ilgili hemen araştırma başlattı. Valilik incelemesi sonrası ilginç ayrıntılar da ortaya çıktı. Edinilen bilgilerde, Hasan Sevinç’in 11 yıl önce eşinden boşandıktan sonra köye gelerek eski evde yalnız başına yaşamaya başladığı ve insanlarla iletişim kurmaktan kaçındığı kaydedildi.

“Bakımevini İstememişler”

Zihinsel engelli Hasan Sevinç kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığı gerekçesiyle 3 yıl önce bakımevine yerleştirilmek istendi. Kaldığı evi yerinde gören yetkililerin raporu üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bakım merkezine yerleştirilmesi için işlem başlattı.

Müdürlüğün, engelli bireyi Bakım Evine yerleştirilme talebine, kendine mahkeme kararıyla vasi atanan ağabeyi olumsuz cevap verdi. Bakımını kendisinin üstlenmesi nedeniyle de “evde bakım maaşı” bağlandı.

Dramatik bir şekilde yaşama veda eden engelli bireye, Susurluk Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca da yardım yapıldığı, vasisinin bu yardımları kabul etmediği ileri sürüldü.

“Vasi Hakkında Yasal İşlem”

Bu arada, Balıkesir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, zihinsel engelli bireye vasi olarak tayin edilen R.S. hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere gerekli işlemlerini başlattı. Kişi hakkında, “evde bakım maaşı” almasına rağmen, vasilik görevinin gereğini yerine getirmediği gerekçesiyle yasal işlem yapılması ve bugüne değin aldığı maaşların faiziyle birlikte geri ödemesi istenecek.

balikesirim.net

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş