Süper Bilgisayar Summit Koronavirüs Ölümlerini Durduracak

Süper Bilgisayar Summit Koronavirüs Ölümlerini Durduracak

Bilim insanları koronavirüs savaşına dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Summit’i de dahil etti. Summit bilgisayarı binlerce simülasyon üzerinden koronayı durduracak ilaç bileşimleri bulmaya çalışıyor.
IBM’in Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bulunan süper Summit bilgisayarı, COVID-19’un ölümlerini durdurabilecek tedavileri analiz etmeye çalışıyor.
ChemRxiv’e yüklenen bir makalenin detaylandırıldığı araştırma, araştırmacıların ölümcül virüs için bir aşı geliştirmelerine bile yardımcı olabilir. Ancak araştırmacılar çalışmayı bir sonuç değil, sonuca gidecek önemli bir adım olarak tanımlıyor.
Oak Ridge Ulusal Moleküler Biyofizik Laboratuvar Merkezi Direktörü Jeremy Smith de bu çalışmayı sonuçlarımız koronavirüs için bir tedavi bulduğumuz anlamına gelmiyor diyerek açıkladı.
Devasa süper bilgisayar Summit, konakçı hücreleri enfekte etmek için kullandığı virüsün spike proteinine (S-Protein) bağlanabilecek bileşikler bulmakla görevlendirildi.
Zarflı bir virüs olan koronanın zarfından dışarıya doğru diken (spike) şeklinde çıkıntıları var. Koronavirüs, spike protein yardımı ile hücre zarına bağlanarak hücreyi enfekte edebiliyor.
Araştırmacılar bu noktada koronavirüse karşı 8.000 ilaç bileşiğini taradı. Summit bu veri setini sadece iki günde 77 adetlik kısa bir listeye indirgeyebildi.
Normal bilgisayarlar kullanıldığında bu işlem aylarca sürecekti. Ancak IBM’in canavarı, birkaç günlük hesaplamalardan sonra SARS-CoV-2’nin insan hücrelerini istila etmesini önlemeye yardımcı olabilecek bileşikleri hazırlayabildi. Protein etkisiz hale getirilebilirse virüsün yayılması engellenebilir.
Araştırmacılar, daha önceden de virüse ait proteindeki parçacıkların farklı ilaç bileşiklerine nasıl tepki vereceğini simüle etmişti. Ancak IBM ekibi SARS-CoV-2 virüsünü tedavi etmek için listeyi 77′ den umut veren ilk yedi adaya indirmeyi başardı.

Çalışmanın araştırmacıları, tanımlanan en az yedi bileşiğin SARS-CoV-2’nin virüs-konakçı etkileşimlerini sınırlama amaçlı deneysel araştırmalar için uygun başlangıç bileşikleri olacağını öne sürüyor.
Yakın zamanda Summit bilgisayarı çalışmaların meyvesi toplanacak gibi gözüküyor.
24.03.2020 – Futurism

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş