Şule Denli’nin Hedefi İşitme Engelliler İçin Televizyon Kanalı Açmak

Şule Denli’nin Hedefi İşitme Engelliler İçin Televizyon Kanalı Açmak

“İşitme engellilerin çektiği Gülün Şifresi filmimiz farklı dillerde gösterime girdi. Ödüllere aday gösterildi. Engelsiz kişiler de filmi altyazılı izledi. İşitme engellilerin filmini engelsizlerin izlemesi çok gurur vericiydi. Eşit olduğumuzu gördüm”

İşitme engelli Şule Denli, üniversitede ilk kez tanıştığı karşılaştığı topluluğun yanında engellerini aşamayacağı korkusuna kapıldığını, ancak tüm engelleri aştığını anlattı. Denli üniversiteden mezuniyetinin ardından kendini işitme engellilerin farkındalığının artırılması ve işaret dilinin yaygınlaştırılması için çalışmalara adadı.

Kazandıkları bir projenin ardından işitme engellilerin başaramayacağı hiç bir şey olmadığını herkese kanıtlamak isteyen Denli, sinema filmlerinde oynayarak işaret dilinin önemine dikkat çeken içerikler üretti. Denli, hedeflerinin işitme engelliler için televizyon kanalı açmak olduğunu belirterek, “Yalnızca ekranın sağ köşede bulunduğumuz bir televizyon değil, farkındalık yaratacak bir proje. Ben EBA TV’de çocuklara yarışma programı düzenledim. TRT’de de yeni bir belgeselimiz yayınlanacak. İnsanların bizi görüp ‘evet bunların engelleri yokmuş’ demelerini istiyoruz. Bu sayede engellerin olmadığı bir dünyada beraber yaşayabileceğimize inanıyoruz.” dedi.

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş