Sosyal Hizmetler Bakanlığı Önünde Engellilerden Atama Eylemi

Sosyal Hizmetler Bakanlığı Önünde Engellilerden Atama Eylemi

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giren ve Kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına atanma hayali kuran engelli vatandaşlar atama istedi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde eylem yapan engelli memur adayları, en az 10 bin atama olması için çağrı yaptı.

Bakanlık yılda 2 kez Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı‘na giren engelli memurların atamasını yapıyor. Ancak kamu kurumlarında yaklaşık 8 bin kontenjan açığı olmasına rağmen engelliler için sadece 2 bin kişilik bir kadro açılıyor.

İstihdam oranları düşük olan engelli memur adayları daha fazla atama talebiyle 29 Haziran’da Aile Bakanlığı önünde bir araya geldi. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, acilen 10 bin atama beklediklerini dile getirdi.

Özsaygı, ”Engelliler için de engelsiz ve bağımsız yaşamın en önemli şartlarından birisi çalışma ve istihdam hakkıdır” dedi.

Öte yandan EKPSS sınavına giren engelli öğretmenler de hâlâ atama bekliyor. Ülkemizde yaklaşık 2 bin 511 engelli öğretmen adayı bulunuyor. Ancak engelli öğretmenlerin istihdamı da oldukça düşük. Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kısa süre içinde en az bin olmak üzere atama yapmasını talep etti.

ulusal.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş