SGK İşitme Engelli Çocukların Ameliyatlarını Karşılayacak mı?

SGK İşitme Engelli Çocukların Ameliyatlarını Karşılayacak mı?

CHP’li Levent Gök, doğuştan işitme engelli çocukların beyin sapı implantı ameliyatlarının SGK tarafından karşılanmamasını Sağlık Bakanı’na sordu.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök doğuştan işitme engelli çocukların beyin sapı implantı ameliyatlarının döviz kurundaki artış sebebiyle karşılanmamasını Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya sordu.

Gök soru önergesinin gerekçesinde “Doğuştan işitme engelli çocukların duyabilmesi için uygulanan beyin sapı implantı ameliyatlarının ücretleri 2018 yılından beri Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından karşılanmamaktadır. Sözü geçen ameliyatlarda kullanılan ve tamamı ithal olan cihazlar SGK tarafından yurtdışından getirilmekteyken, 2 yıl önce döviz kurlarında gerçekleşen yüksek artışların ardından Sağlık Bakanlığı ile cihazları ithal eden firmalar arasında anlaşma sağlanamamış ve ameliyatlar durdurulmuştur. Söz konusu ameliyat çocuklara 4 yaşına kadar uygulanabilmekte, doğuştan işitme engelli 40 çocuğumuz ve aileleri ameliyat olabilmek için gerekli cihazların getirilmesini beklemektedir. Ameliyat için zamanları tükenmekte olan aileler bir kulak için ameliyat ücretinin 120 bin ila 150 bin lira arasında olduğunu belirtmekte, bu denli yüksek tutarlı ödemeleri yapamadıkları için sosyal medya üzerinden yardım istemek zorunda kaldıklarını ifade etmektedirler. Doğuştan işitme engelli çocuklarımızın konuşma ve anlama yetilerini kazanabilmesi için zaman kaybedilmeden ameliyat edilmeleri gerekmekte, geçilmeyen köprü ve yollar ile şehir hastanelerine ödenen ücretler dikkate alındığında bu ameliyatların maliyetlerinin kolaylıkla karşılanabilir olduğu görülmektedir” dedi.

Levent Gök, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

  • Doğuştan işitme engelli çocuklarımızın ameliyat için zamanları tükenirken ilgili firmalar ile 2 yıldır anlaşılamamasının sebepleri nelerdir?
  • Doğuştan işitme engelli çocuklarımızın ameliyatlarının yeniden SGK tarafından karşılanmaya başlanacağı tarihi açıklar mısınız?
  • Doğuştan işitme engelli olan ve ameliyat beklediği süreçte 4 yaşını dolduran çocuklarımızın sayısını açıklar mısınız?
  • 2018 – 2021 döneminde ameliyat ücretlerini kendi imkanları ile veya yardım almak suretiyle ödeyerek beyin sapı implantı ameliyatı olan çocuklarımızın sayısını açıklar mısınız?
  • Bir kulak için uygulanan beyin sapı implantı ameliyatının 2017 yılındaki maliyetini açıklar mısınız?
  • 2002 – 2017 döneminde ameliyat ücretleri SGK tarafından karşılanan doğuştan işitme engelli çocuklarımızın sayılarını ve bu ameliyatlar için ödenen ücretleri yıllık temelde açıklar mısınız?

Evrensel

 

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş