Senegal’de, Engelli ve Down Sendromlu Çocuklara Yönelik Sanat Atölyeleri

Senegal’de, Engelli ve Down Sendromlu Çocuklara Yönelik Sanat Atölyeleri

Dakar Yunus Emre Enstitüsü, Senegal’de engelli ve down sendromlu çocukların barınmalarını ve çömlek sanatını öğreterek meslek edinmelerini sağlayan Colombin Derneği ile gerçekleştirdiği iş birliği çerçevesinde sanat atölyeleri düzenliyor.

Enstitünün ev sahipliğinde bir yıldır periyodik olarak düzenlenen sanat atölyelerinde katılımcılar kil kullanarak çömlek başta olmak üzere çeşitli ürünler hazırlıyorlar. İş birliği çerçevesinde derneğin atölyelerinden gelir elde etmesine destek olunuyor.

Senegallilerin yanı sıra Senegal’de yaşayan yabancıların da yoğun ilgi gösterdiği sanat atölyelerinde katılımcılar hem eğitmen eşliğinde çömlek sanatını öğreniyor ve Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buluyor hem de engelli çocukların yapmış oldukları çömleklerden satın alarak onlara destek oluyorlar.

“Senegal’deki misyon şefleri de çömlek atölyesine katıldı”

Farklı zamanlarda düzenlenen atölye çalışmalarına Dakar Büyükelçisi Nur Sağman, Avusturya Büyükelçisi Ursula Fahringer, Birleşik Krallık Büyükelçisi Juliette John, Güney Afrika Büyükelçisi Bongiwe Qwabe, Kanada Büyükelçisi Marie-Genevieve Mounier, Pakistan Büyükelçisi Saima Maymunah Sayed, Uluslararası Frankofoni Örgütü Temsilcisi Rennie Yotova başta olmak üzere çok sayıda yabancı misyon şefi de katıldı.

Sanat atölyesine katılan Dakar Büyükelçisi Nur Sağman, çömlek atölyesine özellikle kadın büyükelçilerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek atölye ile aynı zamanda kimsesiz ve engelli çocuklara da yardımda bulunulduğunun altını çizdi.

“Dakar Yunus Emre Enstitüsü’nün böyle bir derneğe destek olması beni çok duygulandırdı”

Büyükelçi Nur Sağman, “Dakar Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörümüz bana Colombin Derneğinden bahsettiğinde çok etkilendim ve hemen derneği ziyaret ettik. Genç Çömlek Ustası Pape, babasının vasiyetiyle aileleri tarafından terk edilen işitme ve konuşma engelli çocuklara hem kalacak yer sağlıyor hem de çömlek sanatını öğreterek meslek edinmelerine katkı sağlıyor. Dakar Yunus Emre Enstitüsünün böyle bir derneğe destek olması beni çok duygulandırdı. Ben de Büyükelçiliğimizin personeli ve diğer yabancı Büyükelçilerle zaman zaman bu çömlek atölyelerine katılıyorum. Hem güzel zaman geçiriyoruz hem de kimsesiz ve engelli çocuklara destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş