‘Ruhun Yelkenleri’ Projesi Rus ve Türk Engellileri Bir Araya Getirdi

‘Ruhun Yelkenleri’ Projesi Rus ve Türk Engellileri Bir Araya Getirdi

Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü dolayısıyla Mersin’e gelen Rusya Beyaz Baston Derneği Başkanı Oleg Kolpashchikov ve yönetimi, Türk engelli sporcularla bir araya geldi.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un desteğiyle, ’15 Ekim Beyaz Baston Görme Engelliler ve Güvenlik Günü’ dolayısıyla Türkiye’ye gelerek çeşitli ziyaretlerde bulunan Rus görme engelliler, bir dizi etkinliklere katılmak üzere Mersin’e geldi. Mersin’de görme engelli ve bedensel engelli sporcularla bir araya gelen Rus heyeti, ‘Ruhun Yelkenleri’ adı verilen projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında Rus ve Türk görme engelliler etkinlikler düzenleyecek.

Proje hakkında bilgi veren Tarsus Engelliler Platformu Başkanı Dursun Arslan, “Geçen yıl bu etkinliklerin birincisini yapmıştık, bu yıl ikincisini yapıyoruz. Bu yıl yaptığımız etkinliği Akdeniz Kent Konseyi Engeliler Meclisi, Tarsus Engelliler Platformu ve Rusya Beyaz Baston Derneği birlikte yapıyoruz. Etkinliklere bugün başladık. Sabah ilk olarak görme engellilerimiz araba sürme heyecanını yaşadı. Bugün spor etkinliklerimiz olacak. Yarın tekne yarışı yapacağız, sahili temizleyeceğiz. Pazar günü de Görme Engelliler Günü çerçevesinde Tarsus’ta etkinliklerimiz olacak. O gün yine seminerlerimiz olacak. 4 gün sürecek etkinlerimizde birçok organizasyona katılmış olacağız” dedi.

Rusya Beyaz Baston Derneği Başkanı Oleg Kolpashchikov ise 2 tekneyle Antalya’dan Mersin’e geldiklerini belirterek, “Biz 17 kişi buraya geldik. İlk olarak burada görme engellilerimiz araba sürme deneyimini yaşadı. Bu etkinlikten çok mutlu olduk. Ben 20 yıldır araba sürmüyordum ve bugün ilk kez araba sürdüm. Bugünkü etkinliklerimizde spor yarışmalarımız olacak ve her şey güzel olacak. Burada Rus ve Türk vatandaşlar da birbirleriyle kaynaşıyorlar. Güzel dostluklar kuruyoruz. Tabi sadece Türkiye’de ya da Rusya’da değil dünyanın her yerinde engellilerin sorunları aynı. Biz istiyoruz ki bizim bütün sorunlarımız çözülsün ve normal insanlar gibi yaşayalım. Sabah burada yaptığımız araba sürme etkinliğimiz çok güzel bir şey. Bu bütün ülkelerde yapılmalı, görme engellilerimiz araba sürme duygusunu yaşamalı. Sadece bu değil tabi. Bunun gibi etkinlikler yaparak engellerimizi aşabiliriz. 4 gün boyunca Mersin’deyiz. Burada güzel etkinlikler yapacağımıza inanıyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş