RTÜK Başkanı Şahin Engelsiz Medya Erişimi Çalıştayı’nda Konuştu

RTÜK Başkanı Şahin Engelsiz Medya Erişimi Çalıştayı’nda Konuştu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Üst Kurul tarafından Bilkent Otel’de düzenlenen “Dezavantajlı Bireylerin Engelsiz Medya Erişimi Çalıştayı” açılışında konuştu.

Dezavantajlı bireylerin haklarını kullanmaları ve erişimlerini kolaylaştırmak için RTÜK’ün görevlerini yerine getirmek üzere bu çalıştayın düzenlendiğini belirten Şahin, ihtiyaç duyulması halinde çalıştayın devamının geleceğini aktardı.

Kanuni düzenlemelere göre, TRT kanallarında yayınlanan, televizyon için yapılmış filmler, dizilerle haber programlarında engellilere yönelik altyapı hizmeti sunulması seçeneğinin, 3 yıl içinde yüzde 30, 5 yıl içinde yüzde 50’ye ulaşması gerektiğine işaret eden Şahin, bu oranın ulusal ve karasal yayın lisansına sahip özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar tarafından yayınlanan sinema ve televizyon için yapılmış filmler, dizilerle haber programlarında, 3 yıl içinde yüzde 20, 5 yıl içinde yüzde 40’a ulaşması gerektiğini hatırlattı.

Son 3 yılda yayıncı kuruluşlardan uygulamaların seyriyle ilgili verilerin alındığını, bunun sonucunda ilgili çalıştayın yapılmasının zorunlu hale geldiğini kaydeden Şahin, “Alınan bilgiler ve geri dönüşler yeterli olmadığı şeklinde bir düşünce RTÜK ve ilgili arkadaşlar tarafından edinildiği için bugün burada bu önemli çalıştayın yapılmasına karar verilmiştir.” dedi.

Engellilerin en doğal olan hakkı olan hizmetlere ulaşabilmesi adına yapılan çalışmaların önemine dikkati çeken Şahin, engelliler için engelsiz bir çalışma yapıldığını gördüklerinde duyduğu mutluluğu dile getirdi.

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş