Resim Çizmeye Başladıktan Sonra Parmaklarım Açıldı

Resim Çizmeye Başladıktan Sonra Parmaklarım Açıldı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, henüz 2 yaşındayken balkondan düşüp, bedensel engelli kalan Zozan İliş (27), gittiği fizik tedavi merkezinde öğretmeninin önerisi üzerine resim çizmeye başladı. Omurilik kayması olduğu için kol ve bacaklarında gelişim geriliği olduğu teşhisi konulan İliş, resim yapmaya başladıktan sonra parmaklarının açıldığını söyledi.

Yüksekova ilçe Güngör Mahallesi’nde yaşayan 9 nüfuslu İliş ailesinin 8’inci çocuğu olan Zozan İliş, henüz 2 yaşındayken balkondan düşüp, kol ve ayaklarından yaralandı.

Tedavi için hastaneye kaldırılan İliş’in sağlık durumunda ilerleme sağlanamadı. Doktorlar, İliş’e omurilik kayması sonucu kol ve bacaklarında gelişim geriliği olduğu teşhisi koydu.

İliş, ilk ve ortaokulu özel rehabilitasyon merkezinde, açık öğretim sınavlarına girerek de lise öğrenimini dışarıda tamamladı.

İlçedeki fizik tedavi merkezine giden İliş, hocasının tavsiyesi üzerine felçli olan elleri ile üçgen, daire, düz ve zikzak çizmeye başladı. Zozan İliş, 2015’te ense kısmından omurilik ameliyatı oldu. Değnek yardımıyla bacaklarının üzerinde güçlükle yürüyebilen ve kolları tutmayan İliş, evinde resim çizmeye başladı.

Karakalem ve kuru boya ile çizdiği resimleri ilgi gören İliş, ilçede sipariş almaya başladığını, resim yapmaya başladıktan sonra da parmaklarının az da olsa açıldığını belirtti.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )