Özel Eğitim Konfederasyonu’ndan Hükümete Çağrı: Kapanma Noktasındayız!

Özel Eğitim Konfederasyonu’ndan Hükümete Çağrı: Kapanma Noktasındayız!

Dezavantajlı çocukların eğitim gördüğü özel rehabilitasyon merkezleri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Özel Eğitim Konfederasyon Başkanı Yunus Kılıç, gerekli desteğin yapılmaması halinde okulların kapanacağını, 525 bin öğrencinin eğitimden mahrum kalacağını söyleyerek hükümete seslendi.

Hükümetin aldığı karar neticesinde devlet engelli çocukların özel eğitimini üstlendi. Okullar peş peşe açılmasa da çocuklar için verilen destek günden güne eridi. Özellikle enflasyona yenildi ve okullar kapanma noktasına geldi. Bugüne kadar 1 milyon 200 bin öğrenci rehabilitasyon eğitimleriyle hayata tutundu. Ancak hali hazırda eğitim alan 525 bin engelli çocuk eğitimden mahrum olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Özel Eğitim Konfederasyonu Genel Başkanı Yunus Kılıç hükümete seslendi.

“Ödenen Para Asgari Ücretin 5’te 1’ine İndi”

“Belki de hükümetin yaptığı en büyük icraatlarden biri engelli kardeşlerimizi dört duvar arasından çıkartıp topluma hazırlanacağı özel eğitim merkezleridir” diyen Kılıç, şunları söyledi: “Bizim bu ücretsiz yaptığımız hizmet artık bizi kapanma noktasına getiren bir noktaya dönüştü. Geçmişte öğrenci için devlet tarafından ödenen ücret asgari ücretle aynıydı. Kurumlarımıza ödenen ücret asgari ücretin 5’te 1’ine indi. Öğretmenlerimize bizler asgari ücret vermekte utanıyoruz. Çalışanlarının mutsuz olduğu bir yerde hizmet üretmek çok zor. Biz taşımaları ücretsiz yapıyoruz, 10 günde yüzde seksene yakın motorine yapılan zam bizleri zora soktu. Devlet bu işi kendisi yapsaydı bunun 4 katı fazla maliyetle yapacaktı”

“Taşıma Ücretleri Asgari Ücrete Bağlansın”

Kılıç, taleplerinin çok net olduğunu belirterek “Asgari ücretin yüzde 50’sine bir orana bağlanıp bir an önce taşınma ücretlerini öğrenci başına ödenmesini istiyoruz. Bunun tamamını Maliye Bakanlığı ödediği için bizim ailelerden ek ücret talep etme hakkımız yok” dedi.

“Kira Giderlerimiz de Arttı”

İyileştirmelerin yapılmaması halinde rehabilitasyon merkezlerinin kapanma riski altında olduğunu belirten Kılıç, “Tamamı kapanır, hiçbirinin ayakta kalma şansı yok, özellikle bina kiraları yüzde 300 yüzde 400 arttı. Bu bina kiraları ile biz bu hizmeti sürdüremeyiz” ifadelerini kullandı.

TGRT Haber

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş