Olimpik ve Paralimpik Sporculara Aşı Bağışı

Olimpik ve Paralimpik Sporculara Aşı Bağışı

Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nın güvenli ve emniyetli olmasını sağlama planlarının bir parçası olarak, Uluslararası Olimpik Komitesi (IOC), Pfizer BioNTech SE ile Kovid-19 aşısının dozlarını, dünyanın dört bir yanındaki Ulusal Olimpik ve Paralimpik Komiteleri’nden oyunlar katılımcılarına bağışlamak için bir ‘Mutabakat Zaptı’ imzaladığını duyurdu.

IOC ve IPC, kendi bölgelerinde ikamet eden sporcuları, görevlileri ve oyunlar paydaşlarını ulusal aşılama yönergelerine uygun olarak kendi ülkelerinde aşı olmaya teşvik etmek ve onlara yardımcı olmak için Milli Olimpik ve Milli Paralimpik Komitelerini birlikte çalışmaya davet etti. Bu sadece oyunların güvenli ortamına katkıda bulunmak için değil, aynı zamanda Japonya’da yaşayanlara saygı duymaktan da kaynaklanıyor. Pek çok ulusal hükümet, bu konuda halihazırda olumlu adımlar attı ve oyunlar katılımcılarını aşılamak için komiteler ile istişare halinde.
Komitelerden gelen geri bildirimlere dayanarak, Oyunlar katılımcılarının önemli bir kısmının Japonya’ya gelmeden önce aşılanmış olması beklenmekte. Yeni ‘Mutabakat Zaptı’ da bu çabalara katkıda bulunuyor.
Pfizer ve BioNTech tarafından sağlanan herhangi bir ek dozun mevcut programlardan çıkarılmayacağına, ancak dünya çapında mevcut kotalara ve planlanan teslimatlara ek olacağına dikkat etmek önemlidir.
IOC Tıp ve Bilimsel Komisyonu Başkanı Prof. Uğur Erdener, “Aşılamanın önemini tüm dünyada görüyoruz. Sporcuları ve oyunlar katılımcılarını mümkün olduğunca aşı yaptırmaya teşvik ediyoruz. Aşılama, yalnızca kendilerini değil, aynı zamanda topluluklarını da korumak için önemli bir araçtır” dedi. Uğur hocamıza çabaları için teşekkür ediyoruz.

BioNTech CEO’su ve Kurucu Ortağı Uğur Şahin ise “Bu yılki Olimpik ve Paralimpik Oyunları, küresel topluluğu ve birlikte nasıl durduğumuzu temsil eden tarihi bir andır. Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nın güvenliğini desteklemek için aşıya katkıda bulunabilmekten onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tüm Paralimpik ve Olimpik camiaya hayırlı olsun diyoruz.

NOT: Okurlarımızın mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlar, huzur içinde geçirmelerini dilerim.

Yavuz Kocaömer

milliyet.com.tr/skorer

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş