New York Moda Haftasında Erişilebilir Defile

New York Moda Haftasında Erişilebilir Defile

New York Moda Haftası, iddialı elbiseleri ve zarif modelleri ile tanınır. Ancak bu yıl, tekerlekli sandalyedeki insanların hem moda hem de erişilebilirlik için tasarlanmış giysiler giydiği farklı bir defile oldu.

Genentech ve Open Style Lab (OSL), spinal müsküler atrofi (SMA) topluluğuyla bir araya gelerek Double Take’i yarattı . OSL üyeleri tarafından onlar için yaratılan uyarlanabilir giysi tasarımlarını modelleyen topluluk üyelerinin yer aldığı türden bir defile.

Scott Menzel, Menzel’in kendi eseriyle özel olarak basılmış iki taraflı ters çevrilebilir bir pelerin giyiyor. Yanında defileden geri dönen model aracıyla gidiyor.

Gösteriye katılan ve SMA hastası olan Sawsan Zakaria, etkinlikten birkaç gün önce, “İnsanlar engelli birine ilk baktıklarında, onlar hakkında otomatik varsayımlara sahip oluyorlar” dedi. “Podyumda ilerliyoruz, şık görünüyoruz, giyimde harika görünüyoruz. Bu, engellilerin stil sahibi olabildiklerinin ve kişiliklerini moda yoluyla gösterebildiklerinin bir temsilidir.”

SMA hastası olan Sawsan Zakaria mavi tonda catsuit giyerken üzerinde zincir kemer bulunuyor.

Kendi kendini “küçük moda tutkunu” olarak tanımlayan ve genellikle kendi hazır kıyafetlerini giydiren Zakaria, vücut ölçülerine göre dikilmiş baskılı bir catsuit giydi ve özel bir zincir posta kemeri ve çizme kaplamaları ile tasarlandı.

Gösteriyi açan bir şarkıcı/söz yazarı olan James Ian, düğme görünümü oluşturmak için gizli manyetik kapamalara sahip bir ceket ile pembe bir takım giydi.

Şarkıcı James Ian pembe takım elbise ile podyumda yürüyor.

Sosyal etkileyiciler Shane ve Hannah Burcaw, gösteriyi kapattı.

Evli eşlerden Shane ayakta turuncu tonda elbişe giyerken, SMA hastası Hannah Burcaw tekerlekli sandalye ile podyumda.

Genentech , şirketin tedavi için ilaç üretmenin ötesinde topluma hizmet etme yollarını genişletmeyi amaçlayan SMA My Way programı aracılığıyla destek sağladı . Genentech’in Pazarlama Kıdemli Direktörü Michael Dunn, “Bir organizasyon olarak, onların bakış açısını ve hangi fırsatların mevcut olduğunu gerçekten anlamak için toplulukla yakın işbirliği yapmak ve onları dinlemek istedik” dedi. “Dinleme turumuz boyunca gerçekten doğru olan ortak bir tema, uyarlanabilir giysilere duyulan ihtiyaç ve rafta hazır bulunan öğelerle engelli bireylerin genellikle kendi kendilerine uyarlanabilir ayarlamalar yapma ihtiyacının nasıl olduğuydu.” Double Take şovu bu şekilde hayat buldu.

ABD’de her dört kişiden birinin bir tür engeli var, ancak endüstrinin bu topluluklara hitap etme çabalarını nadiren görüyoruz. Double Take’nin amacı , yalnızca işlevsel, uyarlanabilir giysileri sergilemek değil, aynı zamanda şık olmalarını sağlamaktır. OSL’de tasarımcı ve arkadaş olan Jenna Dewar, “Sanırım çoğu zaman, bir şeylerin işlevsel olması gerektiğinde, neye benzemesi gerektiğini azaltıyoruz” dedi. “Bu, tamamen farklı bir siluet yaratma fırsatını değerlendirmek yerine, ayakta duran silüetleri oturmuş silüetlere [örneğin tekerlekli sandalye kullanıcısı için uyarlanmış] çevirmeye çalışmak gibi bir şey. Herkesi aynı kutuya sığdırmaya çalışmak kadar indirgeyici olmak zorunda değil.”

Tabi Haly, şarkıcı ve kodlayıcı

Pist modası, kullanıcının kıyafetlerle, yani gerçek hayatla olan ilişkisinden ziyade fantezi ve ütopyaya bağlı olma eğilimindedir. Double Take için yaptığı çalışmalarla OSL, yeniden kullanıcıya odaklanarak modanın tasarım yaklaşımını değiştirmeyi amaçlıyor. OSL üyesi Andrea Saieh, “Bu, tasarımcı olarak düşünmek için eğitim alma şeklimizi değiştirmekle ilgili” diyor. Meslektaşı Dewar, OSL yaklaşımının, bireyi estetiğe odaklayan endüstriyel tasarıma benzer olduğunu ekliyor. “Kimin için olduğunu konuşmak için gerçekten uzun bir zaman harcamadan ne yaratacağınız fikri aklınıza bile gelmiyor” diyor. “Sawsan için yaptığımız ve onunla konuşmasaydık asla ortaya çıkmayacak şeyler var.”

Fotoğraf: Genentech için IMAXTree

vogue

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş