Sosyal Sorumluluk

Muratpaşa’da Yeni Bir Yaşlı Evi Daha Açıldı

Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konuksever Mahallesi Yaşlı Evi’nin açılışında, yaşanan ekonomik krize rağmen yaşlı evlerinden, kadın danışma ve dayanışma merkezlerinden, engelli hizmetlerinden, kreşlerden, etüt merkezlerinden ödün vermeyeceklerini belirterek “O yoksa biz de yokuz” dedi.

Muratpaşa Belediyesi’nin 60 yaş ve üzeri kent sakinlerine hizmet veren yaşlı evlerinin beşincisi Konuksever Mahallesi’nde törenle açıldı. Açılışa Başkan Uysal eşi Ümran Uysal’la katılırken törende belediye meclis üyeleri, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, mahalle muhtarları, Muratpaşa Belediyesi yaşlı evleri üyeleri ve vatandaşlar yer aldı. Yaşlı Evlerinin halk oyunları ve modern dans topluluğunun gösterileriyle başlayan açılış, Fener Yaşlı Evi üyesi Hatice Soysal’ın konuşmasıyla devam etti.

“20 Sene Rahatız”

Uysal, “Muratpaşa’da belediye bütçesini gerçek ihtiyaçlara, sorun çözücü bir şekilde harcamanın esas olduğunu” söyledi. Altyapıdan kültüre, sosyal yardımdan eğitime belediyecilikte her şeyi bütün olarak gördüklerini dile getiren Başkan Uysal, “Asfaltta rekor kırdık. 450 kilometre Muratpaşa’nın ara sokaklarını, Türkiye genelinde yoktur böyle bir şey, toprağa kadar kazıdık ve asfaltladık. Bugünün maliyetleriyle dörtte birini bile yapamazmışız. İyi ki yapmışız. 20 sene rahatız” diye konuştu.

“Cilalı Binalarla Kentler Kent Olmaz”

Turunç Masa, yaşlı evleri, evde bakım hizmeti ve daha birçok çalışmanın ana amacının sorun çözmek ve hayat standardı üretmek olduğunu aktaran Uysal, “Türkiye’nin her kuruşunun böyle harcanmaya ihtiyacı var. Harcadığımız her kuruş, sizlerin parası, bunu hiç unutmuyoruz. Milletimizin parası, milletimizin vergileri” dedi. Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Cilalı binalarla kentler kent olmaz. Şehirde pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olan, dayanışmaya, yanında olmaya ihtiyacı olan, yaş almış insanlarımız, engellilerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız sokaktaysa yıkın o binaları yıkın! Dünyanın her yerinde yıkın o binaları. Hiçbir işe yaramaz. İnsanlık dışı şeylere dönüşür. Şehrin bütün insanlarının karnının doyduğuna, şehrin insanlarının tamamının dayanışma içinde olacak bir kurum bulduğuna emin olmadan bir medeniyetten, bir uygarlıktan, muasır medeniyeti aşmaktan söz etmemiz mümkün değil. Oysa bizim hedefimiz muasır medeniyeti aşmak. Bize bu görevi kim verdi? Gazi Mustafa Kemal Atatürk verdi. Eninde sonunda bu ülke, muasır medeniyet düzeyini aşacak. Ve gerçek, önde giden, lafı sözü dinlenen, üreten, ürettiğini, alın terini harcayan, kişi başına milli gelirde ilk yüze zor giren değil ilk yirmide olan, insanların müreffeh olduğu, paylaşan, organize ve uygar bir ülke yaratacağız, üreteceğiz. Buna mecburuz. Bu bizim görevimiz”

Uysal, beşincisi açılan yaşlı evlerinin dünyada örneği olmayan, model bir çalışma olduğunu söyledi. “Az parayla en fazla mutluluğu nasıl yakalayabiliriz?” sorusu üzerine şekillenen ve eşit hizmet ilkesinden taviz vermeyen bir anlayışla bu modelin ortaya çıktığını dile getiren Uysal, çalışmanın bugün dünyanın dört bir tarafından takip edildiğini söyledi. Yaşanan ekonomik krize rağmen yaşlı evlerinin sayısını artırmayı hedeflediklerini dile getiren Uysal, “Ayrıca aş evinde pişen yemekten, yaşlı evlerimizden, kadın danışma ve dayanışma merkezlerimizden, engelli hizmetlerimizden, kreşlerimizden, etüt merkezlerimizden, üniversiteye hazırlığımızdan, dayanışmaya ihtiyacı olan komşularımıza verdiğimiz hizmetlerden bir santim ödün vermiyoruz. O yoksa biz de yokuz” diye konuştu.

Anka Haber Ajansı

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu