Milyonlarca Engelliyi İlgilendiren Zam Yolda!

Milyonlarca Engelliyi İlgilendiren Zam Yolda!

Milyonlarca vatandaşın aldığı sosyal yardım tutarlarına zam geliyor. Türkiye’de çeşitli sebeplerle vatandaşlara devlet tarafından sağlanmakta olan maddi destekler, emekli ve memurların da maaşlarına zam yapılacağı tarih olan Temmuz ayında artacak. Evde bakım maaşı, engelli aylığı, yaşlılık parası gibi birçok ödenekten faydalanmakta olan kişiler gözünü zamların belirlenmesindeki en büyük etken olan enflasyon verilerine çevirdi. Peki, kimler ne kadar para alacak? İşte Temmuz zammı ile sosyal yardımlara yapılacak zam tutarı ve detaylar…

İlk üç aylık enflasyon verisi açıklanırken emekli ve memur maaşlarının haricinde engelli, evde bakım maaşı, hasta ve yaşlı aylığı olarak bilinen ödenekler de Temmuz ayında zamlanacak. Uygulanacak zam oranıyla ilgili ilk ipucu ve tahminler de gelmeye başladı. Merkez Bankası’nın Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre ilk 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 34.62 oldu. Peki, sosyal yardım alan vatandaşlardan kim ne kadar zam alacak? İşte konuya dair merak edilen o tutarlar…

Takvim Gazetesi’nden Çığıl Ön Yener’in haberine göre; Temmuz’da memurlara yüzde 7 zam ve ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 7.5’i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.

Merkez Bankası’nın Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre ilk 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 34.62 olarak beklenirken öte yandan bu tahmin gerçekleşirse, memurların yüzde 7’lik Temmuz zammı yüzde 27.12 enflasyon farkıyla yüzde 34.12 olacak.

Sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara ödenen 65 yaş aylığının bu veriler ışığında bin 84 liradan bin 454 liraya ulaşması bekleniyor.

Öte yandan bakıma muhtaç olan yaşlılar ve engelliler için sağlanan 2 bin 354 lira tutarındaki evde bakım desteği de 3 bin 157 liraya çıkabilecek. Bu da maaşlarda 803 TL’ye varan bir artış demek.

Yüzde 40-69 engeli olanlara ödenen aylık 865,75 liradan bin 161 liraya, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da bin 298 liradan bin 741 liraya yükselmesi yine beklentiler arasında yer alıyor.

18 yaşından küçük engellilerin yakınlarına ödenen engelli aylığı ise yine enflasyon verileri göze alınarak 865,75 liradan bin 161 liraya çıkabilecek.

Tüberküloz veya SSPE hastalarına yapılan 2 bin 354 lira tutarındaki yardım da 3 bin 157 liraya ulaşacak. Ayrıca tüberküloz hastaları için ilave aylık 600 lira bakım yardım ödemesi yapılabiliyor.

EVDE BAKIM YARDIMI HESAPTA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay 1 milyar 272 milyon lira evde bakım yardımlarının hesaplara yatırılmaya başlandığını söyledi.

Bu ay 540 bin kişinin bu yardımdan yararlanacağını söyleyen Bakan Yanık, “20 Nisan’da ödemeler tamamlanacak” diye konuştu.

Sabah

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş