Milletvekili Abdulkadir Karaduman Usulsüz Ödeme Yapılan Engelli Aylıklarını Sordu

Milletvekili Abdulkadir Karaduman Usulsüz Ödeme Yapılan Engelli Aylıklarını Sordu

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, son iki yılda engelli raporu olmadığı halde çok sayıda kişiye usulsüz ödeme yapıldığına ilişkin iddiaları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Karaduman, “Son 10 yıl içerisinde toplam kaç kişiye engelli raporu verilmiştir?” diye sordu.

Karaduman, açıklanan Sayıştay raporlarıyla söz konusu bakanlığın sisteminde kayıtlı olan engelli sayısının örtüşmediğini belirtti.

BAKANLIĞIN SİSTEMİNDE KAYITLI OLMAYAN ENGELLİ VAR

Sayıştay raporlarında açıklanan verilere dikkat çeken Karaduman, “Bakanlığınızın bütçesinden sisteme kayıtlı engelli raporu olmayan 95 bin 917 kişiye, raporu olan ancak gerekli şartları taşımayan 22 bin kişiye engelli aylığı ödendiği ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

10 YIL İÇİNDE KAÇ KİŞİYE ENGELLİ RAPORU VERİLDİ?

Karaduman, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“16 Ekim 2020 tarihine kadar son 10 yıl içerinde toplam kaç kişiye engelli raporu verilmiştir?

Gerekli şartları taşımadığı halde engelli raporu aldığı tespit edilen kişilere ve bu raporları düzenleyen yetkililere yönelik hangi idari işlemler yapılmaktadır?

Gerekli şartları taşımadığı halde engelli raporu alan ve böylelikle yardımlarından faydalananların AK Parti’ye üyeliği ve parti bünyesinde fiili görevleri bulunmakta mıdır?

Engelli raporu bulunan ancak ihtiyaç duyduğu halde evde bakım ücreti, engelli aylığı gibi yardımlardan faydalanamayan kişilerin mağduriyetini giderecek herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?”

Milli Gazete

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş