Mehmet Kızıltaş TRT1 Radyo’da Ebru Erkekli’nin Konuğu Oldu

Mehmet Kızıltaş TRT1 Radyo’da Ebru Erkekli’nin Konuğu Oldu

Engelsizkariyer.com Kurucusu, Engellilerle İletişim ve Engelli İstihdamı Uzmanı, Eğitimci, Yazar Mehmet Kızıltaş, TRT 1 radyoda, sunuculuğunu Ebru Erkekli’nin yaptığı Günebakan programının konuğu oldu.

Kızıltaş, canlı yayında Engelsizkariyer.com hakkında vizyonu ve misyonunu anlatırken engelli istihdamındaki yenilikçi ve çözüm odaklı sürdürülebilir politikaların yaygınlaşması için yaptıkları çalışmaları anlattı. Engellileri sadece işe yerleştirmenin bir çözüm olmadığını engelli istihdamının bir yönetişim biçimi olduğunu, kapsayıcılığa çeşitlilik yönetimine önem veren politika ve kültürün tüm firmaların CEO’dan güvenlik hatta servis şoförüne kadar her çalışanın benimsemesi ve kabul etmesi ile ancak işgücü piyasasında verimlilik, devamlılık ve katma değer sağlanacağının altını çizdi. Ayrıca Engelsizkariyer.com’un yeni başlayacak Engellilerin İşe Yerleştirilmesi, İş Ve İşyerine Uyumunun Sağlanması kapsamında İŞKUR işbirliği ile firmalarda istihdam atağı sağlayacak yeni projeden de bahsetti.

Kızıltaş, “Engellilerin İş Hayatına Aktif Katılımının Arttırılması Ve İK’da Sürdürülebilir Engelli İstihdamının Geliştirilmesi İşim Olsun Engelli İstihdamı Projesi kapsamında profesyonel eğitim programları ile engelli adayların kişisel yetkinlikleri arttırılarak vasıflı bireyler olarak istihdamları gerçekleştirilecek. Öncelikle projede yer almak isteyen engelli adaylar ve firmaların her ay ön başvuruları alınacak. Firmaların aradıkları pozisyonlara uygun adaylar destekli istihdam modeline uygun adaylar seçilerek özel hazırlanan “Kişisel Gelişim Eğitimleri”ne katılacaklar. 12 ay sürecek proje kapsamında her ay 10 engelli adayın katılabileceği online ve yüz yüze iş görüşmeleri ile seçme ve yerleştirme süreçleri profesyonel “Engelli İş Koçluğu” desteği ile yapılacak. Projeye İstanbul sınırları içinde ki firmalar ve engelli adaylar katılabilecek. İşim Olsun Engelli İstihdamı Projesi firmalara nitelikli engelli adaylara ulaşabilme ayrıcalığı sunarken iş arayan engelli adayların da kişisel gelişimlerini arttırarak nitelikli işgücü olarak istihdamda yer alabilme fırsatlarına sahip olacaklar” dedi. Kızıltaş, “Pandemi ile engellilerin işlerini kaybettiğini ve firmaların tedbir almak yerine riski ortadan kaldırmak için kolay yolu seçerek başta kronik rahatsızlığı olan engelli adayları işten çıkartarak mağdur olmalarına neden oldular. Ekonomik gerekçeler nedeniyle küçülmeye giden çok sayıda firma da süreğen hastalığı (kronik rahatsızlık) olan adaylar gibi diğer engel grubunda ki adaylar da işlerini kaybettiler. Özellikle firmaların pandemide riski önlemek için aday çıkartarak ayrımcılığa fırsat eşitsizliğine imza attılar. Bu durumu ortadan kaldırmak ve firmaların her engel grubu için alabileceği basit tedbirler için engelli bireyler ve uzmanlarca “Engelli İstihdam Manifestosu” hazırladık” dedi.

Programa Eegelsizkariyer.com adına Mehmet Kızıltaş ile birlikte Türkiye Körler Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Topalkara ve Wewalk akıllı baston projesi kurucusu Kürşat Ceylan’da konuk oldular.

Yaşadıkça

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş