Mardin’de Akülü Araçların Bakım İhtiyacının Karşılanması Talep Ediliyor

Mardin’de Akülü Araçların Bakım İhtiyacının Karşılanması Talep Ediliyor

Mardinli engelli Ata Elkatmış, 3 yaşından beri engelli olması hasebiyle çektiği birtakım sorun ve sıkıntıları İLKHA’ya aktararak akülü araçların bakım-onarım ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılanması için yetkililere çağrıda bulundu.

Elkatmış, engelli olması sebebiyle kendisine verilen akülü araçların bakım-onarımı konusunda mağduriyet yaşadığını ifade ederek aldığı maaşın büyük bir bölümünün aracın bakım masraflarına gittiğini onun için de bu harcamaların belediye tarafından karşılanması halinde diğer engelli bireyler için de iyi olacağını belirtti.

Uzun yıllardan beri engelli olduğunu aktaran Elkatmış, “1969’dan beri Mardin’de yaşıyorum. Küçük yaşta yüksek ateş nedeniyle beni doktora götürmüşler. Orada doktorlar bana ayağımdan penisilin iğnesi vurunca o günden beri ben felç kaldım. Ama kasıtlı herhangi bir durum olmadı. Eskiden penisilin iğnesi ile ilgili fazla test olmadığı için bu halde kaldım. 3-4 yaşından beri engelliyim. Benim engelim çocuk poli şekerliği yani çocuk felcidir” ifadelerini kullandı.

“Paramızın çoğunu akülü araçlarımızın bakım-onarımına yatırıyoruz”

İkamet ettiği bölgenin fazla engebeli olması hasebiyle günlük hayatta yaşadığı zorlukları ve akülü araçların yaşattığı sıkıntıları dile getiren Elkatmış, “Bir engelli olarak Mardin’deki çoğu yerler merdivenlidir. Mesela bazı postane, banka veya restoranlarda engelli girişi yok. Bazen canımız sıkıldığında rahatça bir yere gidemiyoruz. Mardin’in çoğu yerleri engebeli olduğu için de etkiliyor. Ondan sonra bir başka sorun da devlet tarafından bize verilen akülü araçlarımızın bakım-onarım sorunudur. Yani paramızın çoğunu buna yatırıyoruz. Bunların bataryaları çok pahalıdır. Parçaları yok, tamiri yok, perişan oluyoruz. Devlet bir kere bu araçları verdi ancak bakım-onarım konusunda oldukça sorun yaşıyoruz. Akülü araçların herhangi bir parçası bozulduğunda internetten sipariş etmek zorunda kalıyoruz. Geçen aracımın aküsü bozulunca 5 bin liraya akü almak zorunda kaldım. Bu aküler de en fazla 1 yıl dayanıyor. Paramızın çoğu bu araçların bakım-onarım masrafına gidiyor. Geçim kaynağımız olarak da engelli maaşı alıyoruz çok şükür” şeklinde belirtti.

Elkatmış, “Ayrıca buradaki bütün engelliler için bir tane dernek istiyoruz. Yani engellilerle beraber oturup muhabbet edip kalkacağımız sosyal bir alan istiyoruz. Biz de insanız, normal olarak canımız sıkılıyor gidecek-gezecek sosyal bir yerimiz yok. Bütün insanlar dostumuzdur, arkadaşımızdır” dedi.

Elkatmış, eski zamanlara daha çok sorunlarla karşılaştığını şimdi ise daha iyi olduğuna değinerek, “Eskiye nazaran çok şükür şimdi şartlar daha iyi. Ben eskiden günlerce evden çıkamıyordum. Her yer neredeyse engebe ve merdivenliydi. Ancak birinin yardımıyla evden çıkabiliyordum. Ayda bir gezebiliyordum. Elhamdülillah şimdi bu araçlarla çıkabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Yetkililere akülü araçların bakım masraflarının karşılanması için çağrıda bulanan Elkatmış, “Yetkili kişilerden rica ediyoruz, bu araçların bakım-onarım için yardım edilmesini istiyoruz. Biz de insanız biraz gezmek istiyoruz. Bazen gidiyorum aracım bozuluyor. Burada maalesef engelli akülü araçların bakım masrafları karşılanmıyor. Başka yerlerde belediyeler tamirini yapıyor ama burada maalesef yok. Yani yalvarıyorum ‘para ne kadar tutuyorsa sana vereyim’ diyorum, ancak kimse uğraşmıyor. Biz kendi paramızla bakımlarını yapıyoruz. Dilenci değiliz ama bazıları hiç uğraşmak istemiyor maalesef. Bu konuda biraz daha yardım edilirse daha iyi olur. İnsan ‘ne oldum demeyip ne olacağım’ demelidir. Her sağlam insan bir engelli adayıdır. Allah bu tür hastalıkları kimseye göstermesin. Her şeye rağmen buna da şükürler olsun” ifadelerini aktardı.

Uzun zamandır Ata Elkatmış ile arkadaşlık kurduğunu ve ondan herhangi bir zarar görmediklerini belirten Mehmet Şükrü Eken, “Bu arkadaşımı 7 yıldır tanıyorum. Onunla arkadaş kardeş gibiyiz. Engeli bireylerin ihtiyaçları olarak muhabbet edebileceği kaynaşabileceği sosyal bir alanın olması lazım. İster engelli olsun veya olmasın insanların kendi aralarında kaynaşmaya ihtiyaçları var. Engelli insanlarımızla tanışmak oturmak bir çay içmek muhabbet etmek insanın bir saygısıdır” ifadelerini kaydetti.

İLKHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş