Maltepe Belediyesinden Engelli Annelerine Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi

Maltepe Belediyesinden Engelli Annelerine Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi

Maltepe Belediyesi’ne bağlı Üreten Engelliler Merkezi, çok özel bir eğitime ev sahipliği yaptı. Engelli anneleri için kadına yönelik şiddetle mücadele konulu bir seminer düzenlendi.

Maltepe Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kendisine bağlı Üreten Engelliler Merkezi’ndeki çocukların annelerine yönelik “Bugünün ve geleceğin güçlü kadınları: Haklarını Bil ve Koru” konulu bir seminer düzenlendi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenmeye başlanan seminerlerde sosyolog, psikolog ve avukatlar yer aldı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DE ANLATILDI

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personeli ve Avukat Gözde Cömert tarafından iki yönlü verilen seminerde, “şiddetin tanımı ve türleri”, “şiddetin nedenleri”, “6284 sayılı kanun ve uygulama yönetmeliği”, “şiddet uygulayan ve şiddet mağduru kimdir?”, “şiddetin resmi mercilere bildirimi”, “şiddete uğrayan, şiddete uğrama tehlikesi bulunan veya ısrarlı takip edilen kişi ne yapmalıdır?”, “şiddet mağduru ile ilgili olarak hangi kararlar alınır?”, “koruyucu tedbirler, tedbir kararları, yerine getirilmesi ve diğer usul işlemleri”, “şiddet mağdurunu koruyan kurumlar, uluslararası sözleşmeler ve İstanbul Sözleşmesi” gibi konularda bilgi verildi. Etkinlik sonrası kadınlara bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

SEMİNERLER SÜRECEK

Üreten Engelliler Merkezi’nde devam edecek seminerler, 16-17 Kasım’da Başıbüyük Kadın Sosyal Yaşam Merkezi, 25-26 Kasım’da Fındıklı Kadın Sosyal Yaşam Merkezi, 1-2 Aralık’ta Altın Yıllar Sosyal Yaşam Evi ve 6-7 Aralık’ta Gülsuyu Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nde sürecek.

ankahaber.net

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş