Malatya’da Çadır Kente Kurulan Tuvaletler Erişilebilir Değil

Malatya’da Çadır Kente Kurulan Tuvaletler Erişilebilir Değil

Malatya’da çadır kente bir ay sonra banyo ve tuvalet kuruldu ancak engelliler ve yaşlılar lavabolara rampa ya da basamak yapılmadığı için hala giremiyor.

Malatya Cemal Gürsel Mahallesinde Bornova Belediyesine ait çadır kente, depremin üzerinden 1 ay geçtikten sonra, banyo ve tuvaletler kuruldu. Engelli lavabolarına basamak kurulmadığı için kullanamadıklarını belirten vatandaşlar, “Engelliler için lavabo yapıldı, ama hiçbir engelli kullanamıyor ki. Buraya basamak yapılması lazım, yaşlılar, engelliler kullanamıyor” dedi.

Çadırları ıslanan Fatma Teyze, battaniye yetersiz olduğu için evden almak zorunda kaldıklarını söylüyor ve ekliyor: “Tuvaletlere basamak koymamışlar, giremiyoruz. Dün yapacağız dediler ama yapmadılar. Yaşlılar giremiyor. Bundan önce alaturka tuvalet vardı, onlara da gidemiyorduk. Banyo yapamadık günlerdir. Burası yaşlılar için uygun değil. Gece soğuk oluyor. Buranın sağlık koşullarına uygun olmasını istiyoruz.”

“ÇADIRIN ÜSTÜNE BRANDAYI PARAMIZLA SATIN ALDIK”

Kasım Amca ise konteyner talebini dile getiriyor: “Bu tuvaletler daha yeni geldi. Su bağlandı ama rampa ya da basamak yapmaları gerek, yaşlılar gidemez. Ben kanser hastasıyım, eşim engelli bizim için burayı kullanmak zor. Temiz de değil, bu tuvaletleri kullanamadığımız için, mecburen uzak bir yere yürümek zorunda kalıyoruz. Gece çok zor oluyor. Çadır koşulları da bizim için uygun değil, yağmurla hep ıslandı, gittik paramızla üstüne branda aldık. Bize konteyner lazım.”

evrensel

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )