Malatya’da, 4. Çapraz Karaciğer Nakli de Başarıyla Gerçekleştirdi

Malatya’da, 4. Çapraz Karaciğer Nakli de Başarıyla Gerçekleştirdi

Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü, dördüncü çapraz karaciğer naklini de başarıyla gerçekleştirdi. Enstitü, şu ana kadar dünyada gerçekleştirilen dörtlü çapraz naklinin dördünü de başarıyla yaparak, bu anlamda marka oldu.

Temmuz 2022’de ilk dörtlü çapraz karaciğer naklini gerçekleştiren Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün başarısı, ABD’nin saygın bilimsel dergilerinden Amerikan Journal of Transplantation’da yayınlandı.

Dörtlü çapraz karaciğer naklinin ardından 2 tane 3’lü, ardından üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci 3’lüler Malatya’da yapıldı. Dünyada 7 üçlü çapraz karaciğer naklinin 5’i Malatya’da gerçekleştirildi. Dünyada şu ana kadar 4 defa dörtlü çapraz karaciğer nakli yapılırken, bunların tamamı Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü, Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın öncülüğünde dördüncü 4’lü çapraz karaciğer naklini de başarıyla gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor. Türk akademisyenlerin geliştirdiği “Banu Bedestenci Sönmez Çapraz Karaciğer Nakli Algoritması” ile gerçekleştirilen çapraz karaciğer nakli ile Malatya büyük başarılara imza atarken, hastalar ise sağlıklarına kavuşuyor.

malatyasoz.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş