Liseliler Görme Engellilere Sesli ve Kabartmalı Atlas Hazırladı

Liseliler Görme Engellilere Sesli ve Kabartmalı Atlas Hazırladı

Kayseri’de biri görme engelli üç liseli, görme engelli öğrenciler için Erciyes Dağı’ndaki endemik bitkilerin Braille alfabesiyle anlatıldığı sesli ve kabartmalı “Erciyes’in Doğal Florası, Coğrafya Atlası” tasarladı.

Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Nisa Şahin, coğrafya dersinde görsel içerikli konularda çok zorlandığı için kendisi gibi görme engellilere faydası olacak atlas geliştirmeye karar verdi.

Şahin ile sınıf arkadaşları Ali Ruhi Yüce ve Pakize Uçar, danışman öğretmenleri Ferhat Çekin’in koordinesinde, Erciyes’in endemik bitkilerini tanıtan, kabartma, Braille alfabesi ve sesli anlatımın bir arada olduğu atlas hazırladı.

Nisa Şahin, atlasın tüm engellilere fayda sağlayacağına inandığını söyledi. Özellikle görsel derslerde sorunlar yaşadığını anlatan Şahin, “Çünkü dokunamıyordum, hissedemiyordum, bu yüzden de anlayamıyordum. Bu yıl da coğrafyada bitkiler konusunda çok zorlandım. Coğrafya dersini çok seviyorum ama bu konuyu anlayamamak beni çok üzdü. Bir şey yapmak istedim ve proje geliştirdik. Arkadaşlarımın desteğiyle bu atlası hazırladık” dedi.

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş