Koronavirüsün Meslek Hastalığı Sayılması için Genelge Yayımlandı!

Koronavirüsün Meslek Hastalığı Sayılması için Genelge Yayımlandı!

Koronavirüse karşı verdikleri mücadelede her gün yaşanan ölümlerin giderek artması üzerine sağlık çalışanlarının koronavirüsün “meslek hastalığı” sayılması için aylardır verdikleri mücadele “genelge” ile çözüldü. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sebahattin Aydın, koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarının “vazife malulü” sayılması için genelge yayımladı.

Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Aydın’ın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, sağlık çalışanlarının meslek hastalığı veya vazife malullüğü hükümlerinden yararlanabileceği kaydedildi. Genelgede, “Sağlık çalışanlarından görevlerini yapmakta iken, görevlerinin çeşitli sebep ve tesiri ile Covid-19 tanısı ile tedavi alıp tedavi sonucu SGK Sağlık Kurulunca ‘malul’ olduğuna karar verilenler ile hayatını kaybedenlerin kendilerinin veya yakınlarının başvurularına istinaden 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 14’üncü ve 47’nci maddelerine göre ‘meslek hastalığı’ veya ‘vazife malullüğü’ hükümlerinden yararlandırılmaları söz konusu olabilecektir” denildi.

Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarının “vazife malulü” sayılması için yayımlanan genelge.

Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarının “vazife malulü” sayılması için yayımlanan genelge.

Genelgede başvuruların alınması için de teşkilatlara uyarıda bulunularak, “Covid-19 nedeniyle meslek hastalığı veya vazife malullüğüne ilişkin tüm iş ve işlemlerin ivedi şekilde yürütülmesi için Merkez ve Taşra ilgili hizmet birimlerimizce gereken tüm tedbirlerin alınmasını önemle rica ederim” talimatı verildi.

Genelgeye göre sağlık çalışanlarının başvuruları il, ilçe sağlık müdürü, başhekim gibi ilgili birim amirine yapılacak sonrasında ise İl Sağlık Müdürü tarafından onaylanacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki memurlar ile ilgili onaylanan başvurular il Sağlık müdürlüklerince Sağlık Bakanlığı’na gönderilecek. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda istihdam şekli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamı dışında görev yapan çalışanlara ilişkin onaylanmış başvurular ise, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne sevk edilecek.

Üniversitelerde çalışan hekimler için ise başvurular üniversiteler tarafından alınacak, daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ya da ilgili sosyal güvenlik il müdürlüklerine, özel sağlık kurum ve kuruluşunda çalışanların başvuruları ise çalıştıkları kurum tarafından alındıktan sonra sosyal güvenlik il müdürlüklerine gönderilecek.

ankahaber.net

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş