Konya’da Yürüyemeyen Genç Kız, Şehir Hastanesi’nden Yürüyerek Çıktı

Konya’da Yürüyemeyen Genç Kız, Şehir Hastanesi’nden Yürüyerek Çıktı

Konya’da doğuştan Serebral Palsi rahatsızlığı bulunan ve desteksiz, sandalyesiz yürüyemeyen 17 yaşındaki Şule Kılınçkan, Şehir Hastanesinden yürüyerek çıkarak bir mucizeye imza attı.

İlk kez ayakkabı giyen ve kimsenin yardımı olmadan yürüyebilen Kılınçkan, “İnsanların içerisine bile çıkmak istemiyordum. Anneme ‘Bileklerimi kessinler. En azından protez takıp, öyle yürüyebilirim’ dedim. Buraya geldim ve bir mucize oldu. Ameliyatla ayaklarımın duruşu düzeldi. Şimdi yürüyebiliyorum. Artık kaybettiğimiz zamanı telafi edeceğim” dedi. 12’nci sınıf öğrencisi Şule, ileride hukuk okumak istediğini de ifade etti.

Çumra ilçesinde yaşayan Şule Kılınçkan, doğuştan Serebral Palsi rahatsızlığı ile dünyaya geldi. Ayaklarında rahatsızlık bulunan Kılınçkan, desteksiz veya tekerlekli sandalye olmadan bir yere gidemiyordu. Okula gidemeyen, arkadaşlarıyla oynayamayan genç kız, geçtiğimiz yıl bir karar aldı. Annesine, “Hastaneye gidelim. Gerekirse bileklerimi kessinler. En azından protez takılıp, belki yürüyebilirim” dedi.

“Şule mucizesi”

Anne Fadime Akpınar, kızını Konya Şehir Hastanesine götürdü. Burada kontrolleri yapılan Şule için ameliyat kararı alındı. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Sinan Sarı ve ekibi, saatler süren ameliyat sonucunda müthiş bir başarı elde etti. Kontrolleri halen süren Şule, artık ayaklarını düz basabiliyor ve kimsenin desteği olmadan yürüyebiliyor.

“İlk kez ayakkabı giyebildi”

Hiç okula gidemediğini ve arkadaşları ile oynayamadığını söyleyen Şule Kılınçkan, “İçimde ukde olarak kalan birçok şey var. Sosyalleşmekten hep korktum. Bu halimle kimsenin beni görmesini istemiyordum. Eve kapalıydım. Ama şimdi yürüyebiliyordum. 17 yaşındayım ve ilk kez ayakkabı giydim. Onun bile nasıl bir duygu olduğunu bilmiyordum. Artık daha çok sosyalleşmek istiyorum. Kendime güvenim geldi. Bir mucizeye imza attım. Okulumu bitirip hukuk okumak istiyorum” dedi.

“Kızımdan gizli ağladım”

Çok zor günlerden geçtiklerini belirten anne Fadime Akpınar gözyaşlarını tutamadı. Akpınar, “Kızımı böyle gördükçe ona hissettirmeden evin diğer odalarında ağladım. Buraya geldik ve başarılı geçen bir operasyonla kızım yeniden yürümeye başladı. Bir anne olarak başka ne isteyebilirim. Bana dünyaları verdiler” diye konuştu.

Doç. Dr. Ahmet Sinan Sarı, “Serebral Palsi, bazı çalışmalarda 10 binde 1 bazı çalışmalarda ise binde 1 yeni doğan bebeklerde bu rahatsızlığı görüyoruz. Çocuklarda görülmesinin en önemli sebebi prematüre, erken doğumdan kaynaklı. Bu tür hastalarımız ortopedik durumları nedeniyle eğitim ve sosyal hayatından geri kalıyorlar. Serebral Palsi hastalarının hatırı sayılır bir kısmı uygun rehabilitasyon ve uygun cerrahi müdahalelerle çok fayda görebiliyorlar. Eğitim hayatlarına, sosyal hayatlarına, iş hayatlarına girebiliyorlar. Uygun tedavi çok önemli. Bu rahatsızlık en çok bacaklarda, yürüme bozukluğu olarak karşımıza çıkıyor. Bacaklardaki tutulumu daha fazla. Şule’de bize geldiğinde ayakları hem içe hem de parmak uçlarıyla basıyordu. Desteksiz yürüyemiyordu. 3-4 farklı ameliyatın gerektirdiği bir ameliyat gerçekleştirdik. Sonuçtan çok memnunuz. Bunun tedavisi var. Bunların ameliyatlarından korkmamak gerekiyor. Uygun müdahale ile çocuklar sağlıklarına kavuşabilir” ifadelerini kullandı.

sabah.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş