Kocaeli’de Hasta Nakil Ambulanslarının Sayısı 30’a Çıkartıldı

Kocaeli’de Hasta Nakil Ambulanslarının Sayısı 30’a Çıkartıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşa daha iyi ve kaliteli hizmet sunabilmek adına 7/24 görev yapan Hasta Nakil Ambulanslarının 23 olan araç sayısını 30’a çıkarttı. Büyükşehir, 7 adet daha tam teşekküllü ambulansı filosuna kattı. Zorlu geçen hava şartlarında hasta nakil hizmetini daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek adına da 7 araçtan 4’ü 4×4 özelliğine sahip.

30 AMBULANSLA NAKİL HİZMETİ

2022 yılının ocak ve ekim ayları arasında yatalak ve yürüyemeyecek haldeki 41 bin 850 hastaya ambulans nakil hizmeti sunuldu. 30 mavi ambulansın 148 personelle hizmet verdiği çalışmada, hasta vatandaşların evlerinden alınıp sağlık kuruluşlarına, tedavileri bitince yine evlerine ulaştırılması sağlandı. Hasta vatandaşların ve yakınlarının büyük memnuniyetini kazanan örnek çalışma Kocaeli’nin genelinde yürütüldü.

HASTA NAKİL NEDİR?

Kocaeli’de ikamet eden, durumu stabil (acil olmayan), nakil esnasında müdahale gerektirmeyen yatalak veya cihaz destekli hastalarımıza yönelik ambulans nakil hizmetidir. Ambulanslarımız 153 Çağrı Merkezimizden randevu alınarak hizmet vermektedir.

2022 YAZINDA TÜM SAHİLLERDE

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Hasta Nakil Ambulans Birimi ile İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Kocaeli Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM) yaz sezonu boyunca koordineli şekilde çalışıyor. Ekipler halk plajlarındaki boğulma ve yaralanma vakalarına acil müdahalede bulunup, ardından vatandaşı hastaneye naklediyor.

HASTA NAKİLDEN KİMLER YARALANABİLİR?

Ateş, kusma, baş dönmesi, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, ani başlangıçlı ve şiddetli ağrı, kesi gibi tıbbi müdahale gerektirmeyen; yatalak pozisyondaki hastalar, cihaz ve oksijen destekli hastalar, ambulans ile taşınması uygun görülen, yürüyemeyen engelli hastalar, ameliyat olmuş yatar durumda ve yatarak gitmesi gereken hastalar (hekim onaylı ve takipli olarak), Yerinde yapılan değerlendirmede ambulans hekimi ve sağlık personelimiz tarafından ambulans ile taşınması uygun görülen hastaları taşımaktadır.

HASTA YAKINLARININ YAPMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR NELERDİR?

Hastalar için sağlık kuruluşundan tedavi-kontrol randevusu alınmış olmalıdır. Hastayı almak üzere gelen ambulansın hasta yakınları tarafından karşılanması gerekmektedir. Sedye ile taşıma esnasında taşımaya yardımcı olacak iki kişinin hazır olması sağlanmalıdır. Hasta ve refakatçinin kimlikleri hazır olmalıdır. Ambulansta güvenli bir nakil hizmeti için, hastanın yanında bulunması zorunlu olmayan eşya ve malzemeler alınmamalıdır. Tedavi sonrası eve nakledilecek hastaların tedavi ve taburculuk işlemleri tamamlanmış olmalıdır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş