KKTC’de Bedensel Engellilere Yönelik Dalış Etkinliği Düzenlendi

KKTC’de Bedensel Engellilere Yönelik Dalış Etkinliği Düzenlendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Su Altı Arama Kurtarma Ekibi, bedensel engellilere yönelik tüplü dalış etkinliği düzenledi.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ve KKTC Engelliler Spor Federasyonu iş birliğinde “Engelsiz Mavilik 3” sloganı adı altında üçüncüsü gerçekleştirilen etkinliğe, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, KKTC Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ahmet Akdeniz, Kuzey Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, bir yıl önce de aynı etkinliğe katıldığını hatırlatarak, birlikte ve dayanışma ruhuyla ülkeye sahip çıkmanın önemine değindi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının çok duyarlı olduğuna işaret ederek, engelli vatandaşlara da ayrı bir değer verdiğini söyledi.

“Hepimiz biriz ve birlikteyiz, bütün çalışmalarımız bu anlayışla yürütülmektedir” diyen Tatar, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Karaca, KKTC Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Akdeniz, Kuzey Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Kibrit’e çalışmaları için teşekkür etti.

Tatar, KKTC’nin kurum ve kuruluşlarıyla engelli vatandaşlara hayata bağlanmaları ve toplumdan soyutlanmamaları için yoğun çalışmalar yürüttüğünü, bu noktada da büyük bir başarı kaydedildiğini belirtti.

Kıbrıs Türk halkının engelleri aşmak için yıllardır mücadele ettiğini vurgulayan Tatar, “Engelleri aşmak zaten bizim ruhumuzun içerisindedir, mücadelemizin bir parçasıdır” dedi.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Karaca da afet ve acil durumlarda halkın can ve mal güvenliğini korumak için yürüttükleri faaliyetlerin yanı sıra toplumun her kesimine yönelik eğitim, sosyal ve kültürel etkinliklere de destek verdiklerini söyledi.

“Engelli bireylerimizin, gündelik yaşamlarında da toplumun diğer kesimlerinin sahip olduğu imkanlara erişebilmesi Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığının da öncelikli vazifeleri arasında yer almaktadır” diyen Karaca, bu maksatla “Engelsiz Mavilik 3” etkinliğini gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Etkinliğe katkı veren tüm kurumlara da teşekkür ederek, katılımcılara keyifli bir etkinlik diledi.

Konuşmaların ardından dalış eğitmenleri verildi, katılımcılar dalışla ilgili bilgilendirdi ve ardından tüplü dalışlar yapıldı. Bedensel engelliler tüplü dalış yaparak, engelsiz bir şekilde su altı güzelliklerini görme imkanı buldu.

Etkinlikte su altında Türkiye ve KKTC bayrakları da açıldı.

AA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş