KESK Sözcüsü: Engellilere Yönelik Bütçe ve Kadronun Artırılması Gerek

KESK Sözcüsü: Engellilere Yönelik Bütçe ve Kadronun Artırılması Gerek

KESK Batman Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Deniz Topkan, engellilere yönelik bütçe ve kadronun artırılması gerektiğini belirterek; “Her engel grubu için daha ayrıntılı eylem planları ve kamu hizmetlerinin bizzat ilgili engel grubunda olan kişilerin de katılımıyla hazırlanması gerekmektedir” dedi.

Engelliler günü nedeniyle KESK Batman Şubeler Platformu, sorunlara dikkat çekti. Dönem Sözcüsü Deniz Topkan, yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada özetle şöyle denildi; “Engellilere yönelik temel kamusal hizmetlerinin, bu amaçla ayrılan kadro ve bütçenin hak odaklı bir şekilde arttırılmasını talep ediyoruz.

-Her engel grubu için daha ayrıntılı eylem planları ve kamu hizmetlerinin bizzat ilgili engel grubunda olan kişilerin de katılımıyla hazırlanması gerekmektedir.

– Engelli işsizliğini ve yoksulluğunu azaltmak amacıyla 2023 yılında kamuya 50 bin engelli kamu emekçisinin atamasının yapılması sağlanmalıdır. E-KPSS’de var olan sorunlar çözülmelidir. Kamuda engelli istidam kotası tüm kurumlar için en az yüzde 10 şeklinde uygulanmalıdır.

– Engelli kamu emekçilerinin “Yardımcı Hizmetler Sınıfı” sorunu çözülmeli, kurum içi unvan ve kadro değişikliği ile her emekçinin eğitim ve mesleğine uygun kadro ve sınıfa geçişine imkan sunulmalı, engelli kamu emekçilerin liyakatine uygun kariyer imkanları sunulmalıdır.

– Görme engellilerin göz tedavi, Braille alfabesi ve sesli materyallere erişimi, beyaz baston ile uyumlu mekanların yokluğu ve diğer sorunları çözülmelidir.

– SMA, Serepral Palsi, SSPE, Otizmli ve Down Sendromu olan kişilerin, nadir hastalığı olanların ve ailelerinin sorunları gerekli sosyo-psikolojik ve ekonomik destekten yoksun olmaması için “erdemli bir kamu hizmeti” sunulmalıdır”

Batman Çağdaş

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş