Kastamonu’da Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Temeli Atıldı

Kastamonu’da Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Temeli Atıldı

Kastamonu Belediyesi, Kuzeykent Mahallesi Beşik Sokak’ta inşa edilecek olan ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temel atma törenini düzenledi. Törene; Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, siyasiler, bazı kurum müdürleri ve dernek temsilcileri ile özel bireyler ve aileleri katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Kastamonu Belediyesi tarafından hayata geçirilen projelere değinen MHP İl Başkanı Emin Çınar, şunları kaydetti;

“Özellikle sosyal projelerimiz içerisinde birçok taahhüdü yerine getiren kıymetli Kastamonu Belediye Başkanımıza tekrar şükran ve teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Vaat etmek kolaydır. Ama yapmak, yaşatmak, hayata geçirmek beceri ve maharet ister. Özellikle sosyal projelerimizde vatandaşımıza taahhüt ettiğimiz birçok projemizi hayata geçirdik. İnşallah çok kısa süre önce temelini attığımız Yaşlı Bakım Merkezimiz, yine çok kısa süre önce Kuzeykent bölgesinde temelini attığımız çocuklarımıza yönelik, onların bakımları, hizmetlerini sağlayacak Çocuk Bakım Evimiz ve Kütüphanemiz ve yine Kuzeykent bölgesinde bütün vatandaşımızın faydalanacağı hizmet binaları, Esentepe Mahallesinde bölgedeki vatandaşlarımızın her türlü sosyal aktivesini hayata geçirebileceği mahalle evlerimiz. Kısaca bütün projelerimizi hem temel atarak hem hayata geçirerek hizmetlerimize devam ediyoruz. Bugün de Allah nasip ederse bir Cuma gününde Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temelini atacağız. İnanıyorum ki bu sene içerisinde tamamlanarak buradaki bütün bireylerin hizmetine sunulacaktır. Burada çalışacak olan kıymetli personelimize kazasız belasız bitirmesini ve bu projemizin de en kısa sürede tamamlanarak Kastamonu halkının hizmetini geçmesini temenni ediyorum.”

“İnsan Olmadan Devletin de Bir Kıymeti Yok”

Uzun zamandır hayalini kurdukları bir projeyi hayata geçirmek için start verdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise, Engelsiz Yaşam Merkezi’nin bulunduğu alanın iki dönümün üzerinde bir yer olduğunu kaydederek şöyle konuştu;

“700-750 metrekarelik kullanım alanı olan bir Engelsiz Yaşam Merkezi olacak. Geldiğim günden beri problemlerini dile getiriyor engelli kardeşlerim, biz de çözme noktasında irade gösteriyoruz. Bizden önce de Kuzeykent’ten bir yerin belediye tarafından kirası ödenerek engelli kardeşlerimizin kalmaları olanağı sağlanıyordu. Fakat bu iş kira ile dönecek gibi değil, rahat edecekleri, sahiplenecekleri, ‘bizim’ diyebilecekleri bir mekanları olsun istedik. Aynı zamanda daha büyük çaplı, merkezi hükümetimizin de Engelsiz Yaşam Merkezi projesi var. İnşallah en kısa zamanda her ikisini de hayata geçiririz. Böylece Kastamonu’da bu problemi tamamıyla ortadan kaldırmış oluruz. Bu sosyal projeler çok önemli, çünkü artık insana dokunmak lazım. Devletin yaşaması için insanın var olması lazım. İnsan olmadan devletin de bir kıymeti yok, kime hizmet vereceksiniz? Önemli olan halka hizmet, halkla birlikte her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Devlet-millet dayanışmasının ne kadar önemli olduğunu her fırsatta gösteren bir toplumuz. Hiç teşkilatsız, devletsiz kalmamışız. Hep özgürlüğümüze düşkün olmuşuz, hep özgür olmuşuz, hiç bağlı kalmamışız. Bazen bağlı kalmamak adına 40 çeri ile devlete başkaldırmışız. Onun için birey çok önemli, bireyin özgürlüğü çok önemli. Bireyin kendisini rahat hissedeceği, kendi özgür adımlarını atabileceği ortamlar çok önemli. O yüzden olabildiğince rahat edebilecekleri, kendilerine sahip çıkacakları, kendilerini rahat hissedip üretmeye başlayacakları mekanları oluşturmak biz idarecilerin boyunlarının borcu. Hem gençleri kötü alışkınlıklardan korumak hem de onları ve ülkemizi geleceğe hazırlamak adına bu tür sosyal projeler çok önemli. Bunlardan birkaçını hayata geçirdik ve geçirmeye de devam ediyoruz. En baştan beri istediğim mahalle kültürünü yaşatmak adına mahalle evleri yaptık. O amaçla kullanılacak başka mahalle evlerini de hayata geçireceğiz. Kütüphane, kreşi hayata geçirdik. İnşallah yakın zamanda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde bir kreş ile oranın çok ihtiyacı olan pazar yerinin temelini atacağız. Yaşlı Bakım Merkezi’miz bitmek üzere, inşallah onu da en kısa sürede faaliyete geçireceğiz. Dolayısıyla sosyal projeler insanımızı dokunan projeler, onların hayatına güzel şeyler katan projeler. Biz de bu anlamda hem öneriler doğrultusunda hem de bizim önceden hazırladığımız projeler doğrultusunda bunları yapmaya devam edeceğiz. Bir ve beraber üstesinde gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok. İnşallah temelini atacağımız Engelsiz Yaşam Merkezi’nin en kısa sürede de birlikte açılışını yaparız”

“Bütün Gece Uyumadım”

Engelsiz Yaşam Merkezi için yıllardır mücadele verdiklerini dile getiren Kastamonu Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkan Huriye Boyraz ise; “Kastamonu da yıllardır mücadele verdiğimiz ve en çok ihtiyacımız olan Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bizim için bu bir mucize. Her geçen gün artan bir potansiyelimiz var ama Kastamonu’da bu acil bir ihtiyaçtı. Annelerimiz hastalandığında, evlatlarını yarım saat olsun bırakabilecekleri kimseleri yoktu. Bu bizim için bir mucize gibi şu an da… Bütün gece uyumadım gerçek mi acaba diye, çok mutluyuz. Engelsiz Yaşam Merkezi’ni Kastamonu’ya kazandıran Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve tüm emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kastamonu’da yaşayan özel bireylerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temeli dualarla atıldı.

Kastamonu Açıksöz

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş