Kaldırım Kenarlarına Bağlanan Scooterlar Engel Yaratıyor

Kaldırım Kenarlarına Bağlanan Scooterlar Engel Yaratıyor

Pandemi nedeniyle hem kullanımı hem de sayısı artan scooterlar ve elektrikli mopedler, trafikte zaman kolaylığı sağlarken düzensiz park edildiğinde ise yayalara zor anlar yaşatıyor.

Düzensiz şekilde kaldırım kenarlarına ve direklere bağlanan scooter ve mopedler yayaların yürümesini zorlaştırırken yayalar, araçların çevresinden dolaşarak geçmeye çalışıyor. Özellikle de bebek arabalı ve engelli vatandaşlar, kaldırımlarda yürürken büyük güçlüklerle karşı karşıya kalıyor. Küçükçekmece, Kadıköy, Beşiktaş’ta farklı günlerde yaptığımız 3 kısa gözlem turu, kaldırımlardaki işgali açık bir şekilde ortaya koydu.

Küçükçekmece 3. Aksu Sokağı’nda kaldırımları otomobiller işgal etmişti. Kadıköy’de ise bu kez kaldırımı işgal eden scooterlardı. Süleyman Paşa Sokağı’nda kaldırımda yürümeyen vatandaşlar, araçların geçtiği yolu kullanmak zorundaydı. Bağdat Caddesi’nde ise kaldırımlar elektrikli scooter geçit alanı gibiydi. Vatandaşlar scooterlardan kendilerini korumak için sağa sola savrulurken, özellikle evcil hayvanlarını gezmeye çıkaranların zor anlar yaşadığına tanıklık ettik. Yürüme engelli yakını ile Bağdat Caddesi’nde öğle saati yürüyüşe çıkan bir kadın, hem arkasından hem de önünden gelen elektrikli scooterlar nedeniyle duruma isyan etti. Vatandaş, “Yol varken neden bu kalabalıkta kaldırımdan gidiyorsunuz” sözleriyle sürücülere sitem etti.

‘Çözüm bulunsun’

Scooterlara isyan eden sadece yayalar değil. Otomobil sürücüleri de onların düzensiz ve gelişigüzel parklanmalarından şikayetçi. Elektrikli scooterlar, özellikle metrobüs metro gibi toplu taşıma alanlarına yakın yerlere park ediliyor. Bu parklanmaların bazıları ise araçların sık geçtiği anayollar üzerinde yer alıyor. Sürücüler, bu nedenle bazen kazayla karşı karşıya kaldığını ifade ediyor.

İstanbul’da yürüyecek boş kaldırım bulamadıklarını söyleyen Mehmet Yılmaz, “Kaldırımlar, esnafın, sürücülerin, işyerlerinin, tezgahlarının işgali altında. Anlayacağınız kaldırımları yayalar dışında herkes kullanıyor. Buna birilerinin dur demesi lazım.” dedi.

Beylikdüzü’nde yaşayan Hakan Ocak, araçların, elektrikli scooterların kaldırımlara park edilmesinin vatandaşların geçişlerini zorlaştırdığını belirterek, “Yetkililer, bu konuya çözüm bulunmalıdır. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur. Yol ortalarında direklerde scooter görmek istemiyoruz.” dedi.

Milliyet

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş