İzmir’de, 9 Yaşındaki Hayat’tan Kanser Hastası Çocuklara Destek

İzmir’de, 9 Yaşındaki Hayat’tan Kanser Hastası Çocuklara Destek

İzmir Urla’da göz kanseriyle mücadele ederken hayatını kaybeden 4 yaşındaki Nefes Can’ın 9 yaşındaki ablası Hayat Can, “Enginar Günleri”nde stant açıp üç gün boyunca satış yaptı. Hayat, kazandığı parayı depremzede kanser hastası çocukların yararına kullanılması adına Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı’na bağışladı.

İzmir’de yaşayan beden eğitimi öğretmeni Şenay Can ve ziraat mühendisi Erhan Can’ın dördüncü sınıf öğrencisi Hayat Can’dan sonra dünyaya gelen ikinci kızları Nefes Can’a henüz yedi aylıkken göz kanseri teşhisi konuldu. Defalarca kemoterapi alan ve 21 Eylül 2020’de geçirdiği operasyonla sol göz bebeği alınan Nefes, hidrosefali (beyinde su toplanması) nedeniyle 15 Mayıs 2022’de yaşamını yitirdi.

Bu yıl 28-29-30 Nisan’da düzenlenen Urla Enginar Günleri’nde Nefes adına satış yapan ablası Hayat Can, kazandığı 17 bin lirayı kanser hastası depremzede çocuklara destek olmak için Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı’na (KİTVAK) bağışladı.

Şenay Can, “Hayat bu etkinliği ilk duyduğunda bana, ‘Burada satış yapalım geliri kanserli çocuklara gitsin’ dedi. Başvuru yaptığımızda stant süresi dolmuştu ama konuyu iletince belediye stant açmamızı sağladı. Hayat, arkadaşı Enes Şenyuva ile üç gün boyunca, toka, taç, anahtarlık, kurabiye, limonata, poğaça gibi ürünler sattı. Akrabalarımız, komşularımız da destek verdi. Sosyal medyada paylaşımlar yapınca destekler arttı” ifadelerini kullandı.

“Desteğe Devam Edeceğim”

Kanser hastalığıyla mücadele eden depremzedeler için katkıda bulunmak isteyen Hayat Can ise hedefinin 3-5 bin lira toplamak olduğunu ancak bu miktarı bir günde kazandığını vurguladı.

Hayat Can, “Ben KİTVAK’a destek olmaya her zaman devam edeceğim. Çok mutlu oldum. Parayı verirken de iyi hissettim. Başkalarına yardım etmek çok güzel bir duygu” dedi.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş